خانه / حقوق بشر / سازمان دیده بان حقوق بشر: سال ۲۰۱۹ کارنامه ای از خونین ترین سرکوبی ها

سازمان دیده بان حقوق بشر: سال ۲۰۱۹ کارنامه ای از خونین ترین سرکوبی ها

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در گزارش سالانه خود که روز ٢۴ دی ماه/ ١۴ ژانویه منتشر شد، سال گذشتۀ میلادی را سال تشدید سرکوب ناراضیان در ایران ارزیابی کرده و پاسخ مقامات کشور به اعتراضات آبان ماه گذشته را «یکی از خونین ترین سرکوب‌ها از هنگام وقوع انقلاب تا کنون» دانسته است.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود می‌نویسد «مقامات ایران در سال ٢٠١٩ سرکوب تظاهرات را در سراسر کشور تشدید کرده، به دستگیری‌های جمعی متوسل شده و [در برابر اعتراضات] از سلاح‌های مهلک استفاده کرده‌اند».

این سازمان یادآوری می‌کند که تظاهرات مردم همواره به سبب وخامت فزایندۀ شرایط اقتصادی و فقدان آزادی‌های سیاسی و اجتماعی شکل گرفته است. مهمترین نمونۀ آن در سال گذشته، ابراز نارضایتی عمومی «از افزایش ناگهانی بهای بنزین» بود که به سرکوب‌ شدید مردم منجر شد.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود یادآوری می‌کند که «قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی ایران در سال ٢٠١٩ ابراز نارضایتی مسالمت‌آمیز را نیز مورد مجازات شدید قرار داده، ده‌ها مدافع حقوق بشر را با صدور احکام سنگین به زندان انداخته است».

مایکل پِیج، معاون بخش خاورمیانۀ دیده بان حقوق بشر، با اشاره به تظاهرات گستردۀ آبان گذشته می‌گوید «مقامات ایران در برابر نفرت عمومی [مردم] از فساد رسمی و رفتار ظالمانۀ حکومت، نگران تزلزل قدرت خود بودند؛ هرگونه ابراز نارضایتی را با سرکوب خشونت‌آمیز خاموش کردند». او تأکید می‌کند که «استفاده از سلاح‌های مُهلک علیۀ تظاهرکنندگان از بی‌توجهی کامل مقامات به اثرات وخامت وضعیت اقتصادی بر شهروندان ایرانی حکایت می‌کند».
دیده بان حقوق بشر یادآوری می‌کند که مقامات ایران تا کنون از اعلام شمار کشته شدگان در سرکوب‌های آبان ماه خودداری کرده‌اند.

این سازمان می‌نویسد: «دادگاه‌های انقلاب در سال گذشته ده‌‌ها کنشگر مدنی و از جمله فعالان کارگری نظیر سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و مرضیه امیری و وکلای دادگستری چون نسرین ستوده را به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز آنان به زندان محکوم کرده‌اند».
یکی از دادگاه‌های انقلاب «در ماه‌های ژوئیه و اوت سال گذشته، چهار زن ایرانی، یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مژگان کشاورز و صبا کُردافشاری را که قوانین ایران دربارۀ حجاب اجباری را به چالش کشیده بودند، به مجازات زندانِ بیش از یک دهه محکوم کرد».
دیده بان حقوق بشر یادآوری می‌کند که «در نوامبر سال گذشته شعبۀ دیگری از دادگاه انقلاب ٨ کارشناس محیط زیست را که برای بیش از ٢ سال به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» در بازداشت بسر می‌بردند، به احکام زندان از ۴ تا ١٠ سال زندان محکوم کرد».

این گزارش می‌نویسد که مقامات ایران «با اتهامات مبهم تهدید علیه امنیت ملی دست به بازداشت ایرانیان دوتابعیتی و اتباع کشورهای خارجی می‌زنند و در مذاکرات خود با کشورهای غربی از آنها به عنوان امتیاز استفاده می‌کنند».

دیده بان حقوق بشر یادآوری می کند که در ده ماه اول سال گذشته ٢٢٧ نفر در ایران اعدام شده‌اند که دو نفر آنها به هنگام ارتکاب جرم در سن کودکی قرار داشتند. این سازمان موقعیت زنان را نیز یادآورده است که بر اساس این گزارش «در قانون و در عمل با تبعیض مواجه هستند».تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.