خانه / خبر و گزارش / اخرین گزارشات خبری

اخرین گزارشات خبری

شناسایی اولین مورد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در ایران

آرش نجیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از شناسایی و بستری شدن یک بیمار مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان فارابی اصفهان خبر داده است.

به گزارش ایرنا  به نقل از نجیمی این بیمار که شامگاه شنبه با علائم تب و سرفه که بین این بیماری و بیماری‌های هم‌خانواده آن مشترک است در بیمارستان بستری شد.

پرسنل بیمارستان از این فرد نمونه‌ گرفته‌اند و برای تشخیص احتمال ابتلا به کرونا به آزمایشگاه ویروس‌شناسی تهران ارسال کرده‌اند.

نجیمی افزود از آنجایی‌که این فرد ۲۷ ساله کارمند فرودگاه و با گردشگران چینی در تماس بوده است، تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته است.

ایران قراراست در سوریه ۳۰ هزار واحد مسکونی بسازد

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، از تفاهم اولیه بین ایران و سوریه برای ساخت حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی در این کشور جنگ‌زده خبر داده است.

به گزارش اعتماد آنلاین، قرار است سه شرکت دولتی بین دو کشور برای بسترسازی حضور انبوه‌سازان و فعالان در حوزه‌های ساختمان، زیربنایی و حمل و نقل و جاده‌ای به مطالعه و اقدام‌های لازم دست بزنند.

محمودزاده افزود: «دولت ایران در این پرژه سرمایه‌گذاری نخواهد کرد و فقط بخش خصوصی در این طرح فعالیت خواهد کرد.»

هشدار سازمان حقوق بشر ایران در مورد اعدام‌های “کم سابقه” در زندان رجایی‌شهر

سازمان حقوق بشر ایران طی روزهای گذشته از تعداد زیاد زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر کرج معروف به گوهردشت ابراز نگرانی کرده است.
برخی منابع حقوق بشری تعداد محکومین به مرگ این زندان را بیش از ۲۰ نفر دانسته‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران از احتمال یک “اعدام گروهی و کم سابقه” در این زندان خبر داده و نسبت به این موضوع هشدار داده است.

این سازمان می‌گوید طی روزهای گذشته تعداد زیادی زندانی محکوم به اعدام در این  زندان به سلول انفرادی منتقل شده‌اند تا حکم اعدامشان به اجرا درآید.

“استرالیا از صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی خودداری می‌کند”

زهرا اینچه‌درگاهی، رئیس فدراسیون ژیمناستیک ایران، از خودداری استرالیا در صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی خبر داده است.

اینچه درگاهی به خبرگزاری تسنیم گفت سفارت استرالیا درخواست  ویزای سه ملی پوش ژیمناستیک ایران را با دلایلی”عجیب و واهی” رد کرده است.

خانم درگاهی از یک بند “توهین آمیز” در مدارک ارسال شده از سوی سفارت اسرالیا صحبت کرده است که می‌گوید به مسائل سیاسی و اقتصادی اشاره داشته است.

گفته می‌شود سفارت استرالیا به دلیل احتمال تقاضای پناهندگی از سوی ورزشکاران ایرانی از اعطای ویزا به آنها خودداری کرده است.

پس از اعتراضات سراسری در ایران در آبان ماه ۹۸ تعدادی از ملی پوشان رشته‌های مختلف ورزشی ایران را ترک کرده‌اند و به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند.

ازدحام جمعیت در یک مراسم مذهبی در تانزانیا ۲۰ کشته به جای گذاشت

بر اثر ازدحام مردم در یک مراسم مذهبی در یک کلیسای انجیلی در شمال تانزانیا حداقل ۲۰ نفر کشته شده‌اند.

گفته می‌شود این مراسم در یک فضای باز و در بعدازظهر شنبه انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام محلی، از آنجا که عده‌ای زیادی در این حادثه مجروح شده‌اند، بیم آن می‌رود که تعداد کشته‌شدگان افزایش پیدا کند.

برخلاف ادعای مقامات؛ مسافران چینی همچنان به ایران وارد می شوند

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند، ورود مسافران چینی به کشور متوقف می شود، گزارش‌ها حاکی از انتقال این مسافران از سایر فرودگاه‌ها به ایران است.

براساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، مسافران چینی در استانبول که از سوی شرکت های هواپیمایی ترکیه و دیگر کشورها پذیرفته نشده اند، از سوی شرکت هواپیمایی ماهان در صف سوار شدن به هواپیما هستند.

یکی از شاهدان در این ویدئو گفت که قرار است این مسافران از سوی شرکت ماهان به ایران ترانزیت و پس از آن به چین برگرداننده شوند.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند ورود مسافران چینی به ایران متوقف می‌شود. مدیرکل روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی درباره پروازهای شرکت ماهان گفته بود که این شرکت دو پرواز به مقصد شانگهای و گوانگجو داشت که روز گذشته ساعت ۱۲ انجام شده بود، اما چون آن هواپیماها ملکی ایران بودند و باید به کشور برمی‌گشتند، بامداد روز شنبه کشور برگشتند و پس از آن هیچ پرواز مستقیمی به/از کشور چین در فرودگاه امام تا مصوبه بعدی وجود ندارد.

این اظهارات در حالی است که بهرام پارسایی، نماینده مجلس روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه در یک توئیت نوشت: برخلاف تصمیم دولت، همچنان شاهد ورود مسافر از چین به ایران و انتقال مسافران چینی از سایر فرودگاههای جهان، توسط ایرلاین‌های ایرانی هستیم. آیا سازمان هواپیمایی، خودمختار است و تابع دولت نیست؟»

او در ادامه نوشت این سرپیچى و سوانح هوایی روزهای اخیر نشان می‌دهد که حفظ مدیران نالایق، مهمتر از جان مردم است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از موارد مشکوک ابتلا به کرونا در ایران گزارش شد اما مقامات بهداشتی ایران قویا آنها را رد کردند. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خبر از شناسایی ۶ مورد مشکوک ویروس کرونا در استان‌های یزد، تبریز، قم و تهران را داد. چند ساعت بعد از انتشار این گزارش، مقام های ایران ادعا کردند براساس آزمایش‌های و بررسی‌های صورت گرفته، همه موراد منفی بوده است. اظهارنظر سریع آنها در حالی بود که در برخی کشورها از جمله آمریکا، بررسی موارد مشکوک دست کم دو روز زمان برده است.

کارشناسان سازمان ملل: سلاح‌های مورد استفاده حوثی‌های یمن مشابه جنگ‌افزارهای تولید شده در ایران است

کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند شورشیان شیعه حوثی در یمن قطعات پهپاد و سلاح‌هایی را دریافت می‌کنند که ویژگی‌های فنی آنها مشابه تسلیحاتی است که در ایران ساخته می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، کارشناسان این مطلب را در گزارشی به شورای امنیت مطرح کرده‌اند؛ موضوعی که می‌تواند بالقوه نقض قطعنامه‌های سازمان ملل برای تحریم تسلیحاتی یمن باشد.

در این گزارش که روز جمعه به اعضای شورای امنیت ارائه شد، گفته می‌شود مسیر اصلی قاچاق سلاح و قطعات پهپاد به حوثی‌های مورد حمایت ایران، از عمان و سواحل جنوبی یمن می‌گذرد.

واکسن ویروس کرونای جدید با سرعت بی‌سابقه‌ای تولید و آزمایش می‌شود

سرعت تهیه و تولید واکسن ویروس کرونای جدید احتمالا رکورد تازه‌ای را رقم خواهد زد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنتونی فاسی، مدیر انستیتوی ملی حساسیت و بیماری‌های عفونی، گفته است که واکسن ویروس کرونای جدید بسیار سریع، یعنی شاید در مدتی کمتر از سه ماه، به مرحله آزمایش برسد.

مدت تهیه و تولید این واکسن از هنگام شیوع بیماری تا آماده شدن واکسن برای آزمایش، بی‌سابقه است و گفته می‌شود دلیل این سرعت بالا، فناوری‌های جدید و پیشرفت علم ژنتیک در تولید واکسن است.

برای درک بالا بودن سرعت تهیه و تولید این واکسن کافی است بدانیم که ۲۰ ماه طول کشید تا واکسن سارس – نوعی بیماری خطرناک ریوی که عامل آن نیز نوعی ویروس از گروه ویروس کرونا است – برای آزمایش بالینی آماده شود.

هرچند این به آن معنا نیست که مردم می‌توانند تا سه ماه دیگر واکسینه شوند.

تولید و ثبت یک واکسن مراحل مختلفی دارد و باید آزمایش‌های لازم در مورد ایمنی واکسن و تأثیرگذاری آن انجام شود که طی کردن همه این مراحل چند ماه طول می کشد.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *