خانه / خبر و گزارش / تازه ترین گزارشات خبری

تازه ترین گزارشات خبری

سازمان ملل حق پناهندگی به دلایل اقلیمی را به‌رسمیت شناخت

کمیته حقوق بشر سازمان ملل حق پناهندگی به دلیل خطراتی که از تغییرات آب‌وهوایی حاصل می‌شوند را به رسمیت شناخت. بانی این مصوبه، شکایت یک شهروند جزیره کیریباس است.

روز سه‌شنبه، یکم بهمن (۲۱ ژانویه) کمیته حقوق بشر سازمان ملل نتیجه بررسی شکایت یک شهروند جزیره کیریباس، یکی از جزایر کارائیب، را منتشر کرد.

این مرد از دولت نیوزیلند به دلیل نپذیرفتن تقاضای پناهندگی خانواده‌اش به کمیته حقوق بشر شکایت کرده بود. دلیل فرار خانواده از جزیره بسیار کوچک، بالا رفتن سطح آب اقیانوس، از بین رفتن زمین‌های زراعتی و احتمال نابودی تمامی جزیره اعلام شده بود.

کیریباس یکی از مستعمره‌های پیشین بریتانیاست که ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و شامل چند جزیره بسیار کوچک است که در مجموع ۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارند.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل پس از تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیده که در صورت بروز خطر جدی از جانب اقیانوس، امکانات کافی برای نجات جان ساکنان جزیره وجود دارد و به همین دلیل  شکایت مرد شاکی را رد کرده، اما در عین حال به این نتیجه رسیده است که خطرات ناشی از تغییرات آب‌وهوایی باید به عنوان دلیل کافی برای پناهنده شدن به‌رسمیت شناخته شوند.

خبرگزاری آلمان به نقل از یووال شانی، یکی از کارشناسان کمیته حقوق بشر، نوشت که این تصمیم معیارهای جدیدی را برای دلایل پناهندگی تعیین می‌کند.

به این ترتیب در مواردی که درخواست‌های پناهندگی به دلیل پیامدهای ناشی از تغییرات آب و هوایی باشد، دست بازرسان پرونده‌های پناهندگی برای به‌رسمیت شناختن تقاضای پناهندگی افراد بازتر خواهد بود.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل نظارت بر “میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی” را به عهده دارد. این میثاق را ۱۷۲ کشور امضا کرده‌اند.

۱۱۶ کشور عضو، حق افراد برای شکایت از نهادهای دولتی را به‌رسمیت ‌شناخته‌اند. این کشورها موظفند، الزامات کمیته حقوق بشر را رعایت کنند.

آمریکا جایزه سه میلیون دلاری ایران برای قتل ترامپ را “مسخره” خواند

رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح گفته جایزه سه میلیون دلاری که ایران برای قتل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، تعیین کرده “مسخره” و “نشاندهنده زیربناهای تروریستی” ایران است.

اظهارات این مقام آمریکایی اشاره به سخنان احمد حمزه، نماینده کهنوج در مجلس شورای اسلامی دارد که روز سه‌شنبه در جلسه علنی مجلس بیان شد. این نماینده گفته بود به “به نیابت از مردم کرمان به هر کسی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده را به قتل برساند سه میلیون دلار جایزه نقدی می‌دهیم.”

کهنوج از توابع استان کرمان به شمار می‌رود.

نماینده آمریکا: تهدید ایران به خروج از ان‌پی‌تی پیامی بسیار بسیار منفی است

رابرت وود، نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح تهدید ایران مبنی بر خروج احتمالی از ان‌پی‌تی را “پیامی بسیار بسیار منفی” خوانده و از این کشور خواست تا به رفتار زیانبخش خود پایان دهد. وود روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: «ما فکر می‌کنیم که ایران باید با ایالات متحده پشت میز مذاکره بنشیند و در مورد توافقی مذاکره کند که نه تنها مسائل هسته‌ای را پوشش می‌دهد بلکه موضوعات دیگری را هم که موجب نگرانی ما هستند، نظیر توسعه و تکثیر برنامه موشکی و فعالیت‌‌های زیانبخش در سراسر جهان در بر بگیرد.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه در اظهاراتی تهدیدآمیز گفته بود اگر کشورهای اروپایی حاضر در برجام پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند، جمهوری اسلامی از معاهده ان‌پی‌تی‌خارج خواهد شد.

نامه شهروند استرالیایی زندانی در ایران: سپاه به من پیشنهاد جاسوسی داد

کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه استرالیایی که در ایران زندانی است، فاش ساخته مقام‌های امنیتی ایران به او پیشنهاد جاسوسی برای این کشور در ازای کاهش حکم حبس را داده‌اند. روزنامه‌های گاردین و تایمز گزارش کرده‌اند این شهروند استرالیایی در نامه‌ای که به صورت قاچاقی از زندان خارج شده نوشته این پیشنهاد را رد کرده است. کایلی مور گیلبرت نوشته در مقابل این پیشنهاد سپاه پاسخ داده: «من جاسوس نیستم. هرگز جاسوس نبوده‌ام و هیچ علاقه‌ای به کار کردن برای نهادهای جاسوسی هیچ کشوری ندارم.»

این استاد دانشگاه در نامه خود آورده که حبس در سلول انفرادی به مدت ده ماه، سلامت روانی او را “به شدت آسیب زده است.” او همچنین اضافه کرده که همچنان از تماس تلفنی یا ملاقات حضوری محروم است و از این واهمه دارد که در صورت ادامه بازداشت و شرایط موجود، وضعیت روانی و روحی‌اش وخیم‌تر شود.

جمهوری اسلامی تا کنون تقاضای استرالیا برای آزادی کایلی مور گیلبرت را رد کرده است. این پژوهشگر به اتهام “جاسوسی” به ده سال حبس محکوم شده است. او در نامه خود نوشته مقام‌های امنیتی به او گفته‌اند چنانچه پیشنهاد جاسوسی برای ایران را بپذیرد حکم حبس او را به ۱۳ ماه زندان کاهش خواهند داد.

کایلی مور گیلبرت پاییز سال ۱۳۹۷ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

شمار مبتلایان به ویروس ناشناخته در چین به حدود ۳۰۰ تن رسید

مقامات چینی گفته‌اند شمار مبتلایان به ویروس ناشناخته که از چندی پیش در این کشور شایع شده، به ۲۹۱ تن رسیده است. کمیسیون ملی سلامت چین روز سه‌شنبه از ۸۰ مورد ابتلای جدید به این ویروس خبر داده و گفت این موارد بیش از همه در استان هوبی در مرکز کشور مشاهده شده است. گفته شده یک بازار فروش ماهی در ووهان (مرکز این استان) کانون اولیه انتشار این ویروس بوده است.

تا کنون چهار تن در پی ابتلا به این ویروس مرموز جان خود را از دست داده و بیش از ۹۰۰ نیز تحت نظر پزشکان هستند.

مصوبه جدید مجلس: برای خروج از کشور باید مالیات داد

با تصویب مجلس شورای اسلامی ‌در جلسه علنی روز سه‌شنبه از این پس سازمان مالیاتی ایران مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی از کشور مبلغی را به عنوان مالیات دریافت کند. این مالیات باید هر بار به ازای خروج از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی محاسبه شده و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز شود.

طبق این مصوبه دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسائل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌گردند، دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازانی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند، زائران اربعین و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند از پرداخت این مالیات مستثنی هستند.

وزیر خارجه عمان در تهران؛ دومین سفر ظرف دو هفته 

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان سه شنبه اول بهمن‌ماه برای بار دوم ظرف دو هفته اخیر وارد تهران شد و با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

سفر پیشین علوی روز ۱۷ دی انجام شد و پیش از آن هم، محمد جواد ظریف دو بار در اوائل و اواسط دی‌ماه در مسقط بود و مذاکراتی را با مقام‌های این کشور انجام داد.

عمان در میانجیگری میان ایران و آمریکا سابقه‌ای تاریخی دارد و شکل‌گیری برجام و آزادسازی متقابل شماری از زندانیان آمریکایی و ایرانی به تلاش‌ها و مذاکرات محرمانه این کشور برمی‌گردد. رفت‌وآمدهای فشرده کنونی میان دو کشور نیز  مرتبط تلاش برای حل بحران جاری میان ایران و آمریکا تلقی می‌شود.

تشدید فعالیتهای نیروهای نیابتی رژیم ایران

به گزارش آژانس‌های خبری به نقل از محافل امنیتی چند موشک در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز امنیتی بغداد، پایتخت این کشور فرود آمده‌اند. هنوز گزارشی از تلفات این حمله در دست نیست. دولت آمریکا در موارد مشابه پیشین شبه‌نظامیانی را که از سوی ایران حمایت می‌شوند مسئول دانسته بود. اما تا کنون گروه‌های شبه‌نظامی مسئولیت هیچ یک از این حمله‌ها را بر عهده نگرفته‌اند.

 

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *