خانه / خبر و گزارش / جوایز نوبل فیزیک و شیمی ٢٠١٩

جوایز نوبل فیزیک و شیمی ٢٠١٩

جایزۀ نوبل فیزیک ٢٠١٩ به سه ‌کیهان‌شناس آمریکایی و سوئیسی تعلق گرفت

جیمز پیبلز (James Peebles) کیهان‌شناس دوتابعیتی آمریکایی-کانادایی و همچنین دو دانشمند سوئیسی‌، میشل مایور (Michel Mayor) و دیدیه کِلوز (Didier Queloz) برندگان جایزۀ نوبل فیزیک سال ٢٠١٩ هستند. نیمی از جایزه به دانشمند آمریکایی و نیمی دیگر به دو دانشمند سوئیسی تعلق می‌گیرد.

روز سه‌شنبه ٨ اکتبر/١۶ مهر، آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد که جیمز پیبلز به خاطر تحقیقاتش در عرصۀ فیزیک کیهان‌شناسی، و دو دانشمند سوئیسی که همکار هستند، به خاطر کشف یک سیارۀ فراخورشیدی (خارج از منظومۀ شمسی) برندۀ نوبل شده‌اند. آکادمی توضیح داده است که این سه پژوهشگر برجسته در دستیابی “به درک تازه‌ای از ساختار و تاریخ کیهان” سهیم بوده‌اند و “تحقیقات‌شان جهان‌بینی ما را برای همیشه تغییر داده است”.

جیمز پیبلز که ٨۴ سال دارد از سالها پیش در بارۀ ساختار کیهان و میلیاردها کهکشانش، در چارچوب نظریۀ “انفجار بزرگ” پژوهش می‌کند.

اما میشل مایور و دیدیه کِلوز، ٧٧ و ۵٣ ساله، بخصوص در بارۀ کهکشان راه شیری (کهکشانی که منظومۀ شمسی در آن قرار دارد) تحقیق می‌کنند. آنان در سال ١٩٩۵ برای اولین بار یک سیارۀ خارج از منظومۀ شمسی را کشف کردند که بر مدار ستاره‌ای شبیه به خورشید می‌گردد.

بدین ترتیب، جوایز نوبل امسال بار دیگر بر جایگاه استثنایی آمریکایی‌ها در پژوهش‌های علمی تأکید می‌ورزد. روز گذشته، نوبل پزشکی به دو آمریکایی و یک انگلیسی تعلق گرفت. سال گذشته هم نوبل فیزیک مشترکاً به سه نفر داده شد که یکی آمریکایی بود.

فردا، چهارشنبه، برنده (یا برندگان) نوبل شیمی و روز بعد برندگان نوبل ادبیات مشخص خواهند شد. امسال استثناً، دو جایزۀ نوبل ادبیات داده می‌شود. در واقع نوبل پارسال که به دلیل جنجال‌های حاشیه‌ای معلق ماند، حالا همراه با نوبل ٢٠١٩ به برنده تعلق خواهد گرفت.

جایزۀ نوبل فیزیک روز  ١٠ دسامبر توسط پادشاه سوئد به برندگان داده خواهد شد.

جیمز پیبلز که ٨۴ سال دارد از سالها پیش در بارۀ ساختار کیهان و میلیاردها کهکشانش، در چارچوب نظریۀ “انفجار بزرگ” پژوهش می‌کند.

سه دانشمند پژوهشگر باتری نوبل شیمی ۲۰۱۹ را به‌دست آوردند

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ به جان ب. گودایناف (آمریکایی)، ‌م. استنلی ویتینگام (بریتانیایی) و آکیرا یوشینو (ژاپنی)، سه دانشمندی که در زمینه توسعه باتری‌های لیتیوم یون پژوهش‌هایی انجام داده بودند، تعلق گرفت. در بیانیه اهدای جایزه نوبل شیمی امسال که در استکهلم منتشر شد آمده است باتری‌های لیتیوم یون، باتری‌های سبک، قابل شارژ و قدرتمند در بسیاری از محصولات مانند تلفن‌های همراه ، لپ‌تاپ و وسایل نقلیه برقی استفاده می‌شوند. این باتری‌ها می‌توانند مقادیر زیادی انرژی خورشیدی و انرژی بادی را ذخیره کنند و جهانی عاری از سوخت‌های فسیلی را ممکن سازند. پروفسور جان ب گودایناف با ۹۶ سال سن، مسن‌ترین برنده جایزه نوبل شیمی است. جایزه نوبل شیمی ۹۰۰ هزار دلار است و بین این سه دانشمند تقسیم می‌شود.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *