خانه / خبر و گزارش / مهمترین گزارشات خبری روز!

مهمترین گزارشات خبری روز!

شب بیداری نوجوانان در شب امتحان با مخدرهای صنعتی

به گفته یک جامعه شناس، یکی از معضلاتی که نوجوانان ایران امروز درگیر آن هستند، استفاده از مواد مخدر برای دریافت انرژی مضاعف است، وجود کودکان معتاد در جامعه ما در حالی اتفاق می‌افتد که آمار درستی از آن در دست نیست و متاسفانه در این رابطه مسئولان مشکلات را ندیده و فضایی را برای سالم سازی این کودکان در نظر نمی‌گیرند.

این جامعه‌شناس گفت: طبق آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس چندی پیش اعلام کرد؛ ۱۳ تا ۱۷ درصد نوجوانان قبل از پایان دوره متوسطه اول، تجربه استفاده نوعی از مواد مخدر را دارند و ساده‌ترین مواد در دسترس این نوجوانان ریتالین است و بیشترین علت مصرف آن برای بیدار ماندن در شب امتحان است. این ماده که از جمله مواد مخدر نیروزاست امروزه توسط بسیاری از نوجوانان مورد سوء مصرف قرار گرفته است.

افزایش ۲.۵ درصدی مراجعان نزاع

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی ایران؛ در شش ماهه نخست سال جاری ۳۳۱ هزار و ۱۵۲ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۵ درصد بیشتر شده است.

در این مدت استان‌های تهران با ۵۴ هزار و ۹۸۱، خراسان رضوی با ۲۸ هزار و ۱۳۳ و اصفهان با ۲۴ هزار و ۳۶۱ بیشترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند و بیشترین آمار مراجعین نزاع با ۶۱ هزار و ۸۲۸ نفر در تیر ماه ثبت شده است.

۹۵ درصد قراردادهای کارگری موقت و زیر یک سال است

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: ۹۵ درصد قراردادهای کارگری در کارگاه‌های کوچک و متوسط یک ساله و زیر یک سال است. ابتدا قراردادها به صورت موقت یک و دو ساله بودند که بعدا زمان آنها کاهش یافته و هم اکنون قراردادها شش، سه، دو ماهه و حتی قراردادهای سفید امضا و قراردادهای شفاهی هستند.

وی گفت: نمایندگان کارگران از دو سال قبل پیش‌نویسی تهیه کردند که برای تبصره یک ماده ۷ قانون کار پیشنهاد شد که شرایط جدید مشاغل و کار بررسی شود، اما هنوز دولت این پیشنهاد را در نظر نگرفته و بررسی نکرده است.

تیراندازی در مراسم هالووین در کالیفرنیا دست‌کم سه کشته داد

بیش از سه نفر در جریان تیراندازی در جشن هالووین در “لانگ ‌بیچ”، واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا کشته و دست کم ۹ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، این مراسم در مکانی خصوصی صورت گرفته و به گفته مأموران آتش‌نشانی، زخمی‌ها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

جیک هفلین، سخنگوی اداره آتش‌نشانی می‌گوید که انگیزه این اقدام کاملا ناروشن است و عامل یا عاملان تا کنون بازداشت نشده‌اند.

“ایران گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را برخواهد داشت”

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد، اگر در مذاکرات و رفت‌وآمد با طرف‌های توافق اتمی (برجام) آن چه که ایران به دنبال آن است اتفاق نیفتد، این کشور در زمان خود گام چهارم کاهش تعهداتش به این توافق را برخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، او در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به این که کلیات این گام چهارم چیست گفت، کمیته‌ای این موضوع را در دست بررسی دارد.

ایران که بعد از خروج ‌آمریکا از برجام به تدریج از تعهدات خود نسبت به آن کاست در شهریورماه گام سوم کاهش این تعهدات را برداشته است.

ایران “دخالت خارجی” را عامل دامن زدن به تنش‌های عراق و لبنان خواند

محمود واعظی، سخنگوی دولت ایران در حاشیه جلسه هیأت دولت با اشاره به ناآرامی‌های جاری در عراق و لبنان گفت، موضع ایران همواره “دعوت به آرامش و اجازه ندادن به نیروهای خارجی برای دخالت” بوده است.

او تأکید کرد: «آمریکا، عربستان سعودی، اسرائیل و برخی کشورهای دیگر روی خواست مردم سوار شده، هم فضای مجازی را کنترل می‌کنند، هم خط می‌دهند و هم از نظر مالی حمایت می‌کنند.»

واعظی هدف این کشورها را “تضعیف دولت مستقر و مرجعیت” خواند و گفت آن‌ها می‌خواهند “احزاب قانونی را فاسد جلوه دهند و با درست کردن شعارها بین ایران و عراق فاصله بیاندازند.”

او این ناآرامی‌ها را به ضرر مردم لبنان و عراق خواند و گفت: «هم دولت‌‌ها باید به خواست مردم توجه کند و هم مطالبات باید به گونه‌ای بیان شود که باعث هرج و مرج و به هم ریختگی اوضاع، تخریب و این همه مجروح و کشته نشود.»

کنگره امریکا و محکومیت کشتار ارامنه

کنگره آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای رسما کشتار یک و نیم میلیون ارمنی در بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ در امپراطوری عثمانی را نسل‌کشی خواند. این قطعنامه با ۴۰۵ رای موافق از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در برابر تنها ۱۱ رای مخالف تصویب رسید.تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *