خانه / خبر و گزارش / مهمترین گزارشات خبری

مهمترین گزارشات خبری

شبکه حقوق بشر کردستان: هزار شهروند کرد در جریان اعتراضات آبان‌ماه دستگیر شده‌اند

شبکه حقوق بشر کردستان در خبری نوشته است در جریان اعتراضات آبان در این استان، “نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت صدها شهروند معترض در شهرهای مختلف کرده‌اند”.

این شبکه نوشته است که بازداشت شهروندان همچنان “تداوم” دارد.

به نوشته این سایت “به‌ دلیل تشدید فضای امنیتی و تهدید خانواده‌های بازداشت‌شدگان از سوی نهادهای امنیتی، آمار دقیقی از تعداد بازداشت‌شدگان به دست نیامده است، اما بر اساس برآوردهای اولیه و گفتگوهای شبکه حقوق بشر کردستان با تعدادی از بازداشت‌شدگان که در روزهای گذشته با سپردن وثیقه یا اخذ تعهد آزاد شده‌اند، تعداد شهروندان بازداشت‌شده در شهرهای ایلام، مهران، چرداول، سرپل ذهاب، کرمانشاه، جوانرود، کامیاران، سنندج، ‌مریوان، سقز، بوکان و ارومیه، بیش از هزار تن تخمین زده می‌شود”.

آمریکا رهبران گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق را تحریم کرد

وزارت دارایی آمریکا سه رهبر شبه نظامی مورد حمایت ایران در عراق را به دلیل اعمال خشونت علیه معترضان عراقی تحریم کرده است.

قیس خزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق از اصلی‌ترین گروه‌های تشکیل دهنده حشد شعبی و برادرش لیث خزعلی و حسین فالح اللامی از جمله افرادی هستند که درفهرست تحریم های ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

نام خمیس خنجر، تاجر و سرمایه گذار عراقی هم در این فهرست آمده است.

پیشتر آمریکا شخص ابومهدی مهندس نایب رئیس حشد شعبی را هم از سال ۲۰۰۹ در لیست تحریم‌ها قرار داده بود.

‘احضار ۱۷ امضا کننده نامه ۷۷ نفر در اعتراض به خشونت‌ها علیه معترضان به قیمت بنزین’

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در حساب توییتری خودش نوشته است که ۱۷ نفر از امضا کنندگان نامه ۷۷ نفره‌ای که نسبت به خشونت‌های صورت گرفته بر علیه معترضان به افزایش قیمت بنزین معترض بودند به دستگاه قضایی احضار شده‌اند.

آقای محمودیان می‌گوید که امضا کنندگان این بیانیه “ده‌ها تماس تهدید‌آمیز” دریافت کرده‌اند.

چند روز پس از انتشار این نامه، خبرگزاری فارس اقدام به انتشار نامه دیگری با امضاهای مشابه نمود که در آن امضا کنندگان از دستگاههای حاکمیتی تشکر کرده و امضایشان پای نامه اول را تکذیب نموده بودند.

انتشار نامه خبرگزاری فارس موجی از اعتراض را در میان امضاکنندگان اصلی ایجاد کرد و حتی برخی از آنان از خبرگزاری فارس بابت انتشار نامه جعلی به دستگاه قضایی شکایت کردند.

آذر منصوری، عضو حزب اتحاد ملت نیز خبر احضار خود به دادگاه بابت امضای نامه ۷۷ نفر را اعلام کرده است.

تهدید به ‘انتقال سها مرتضایی به بیمارستان روانی’

کانال تلگرامی “شوراهای صنفی دانشجویان کشور” نوشته است که “مسئولان دانشگاه تهران” به خانواده سها مرتضایی، فعال دانشجویی محروم از تحصیل، خبرداده‌اند و مادر وی را تهدید کرده‌اند که دخترش را به “بیمارستان روانی” خواهند فرستاد.

مجید توکلی فعال سابق دانشجویی نیز در توییترش نوشته که به خانواده خانم مرتضایی اعلام شده دلیل این کار این است که وی “دست از این کارهایش بردارد”.

مرتضایی روز ۲۶ آبان‌ماه پس از مدتی تحصن در اعتراض به محرومیت از تحصیل و ستاره‌دار شدن بازداشت شد.

او پیشتر دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران بوده و پس از بازداشت در جریان اعتراض‌های سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶ به همراه تعدادی دیگر از دانشجویان محکوم به تحمل شش سال حبس تعزیری شده بود.

نگرانی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در ایران

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی از برخورد فیزیکی با بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در ایران و نقض حق دادرسی عادلانه ابراز نگرانی کرد.

او گفت که بر اساس گزارش‌ها دستکم ۷ هزار نفر در ۲۸ استان از ۳۱ استان ایران بازداشت شده‌اند. خانم باچله ضمن ابراز نگرانی درباره شرایطی که این افراد در بازداشت هستند گفت که احتمال دارد تعدادی از این افراد به جرایمی متهم شوند که مجازات اعدام در پی دارد.

به گفته خانم باچله: “طبق منابع رسمی دولتی، در طی ۵ روز۱۲۰ هزار تا ۲۰۰ هزار معترض در تظاهرات شرکت داشتند. “

او افزود که بر اساس اطلاعاتی که به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل رسیده در جریان این اعتراضات، دستکم ۲۰۸ نفر از جمله ۱۳ زن و ۱۲ کودک کشته شده‌اند.

خانم باچله افزود که گزارش‌های دیگر، که به دفتر حقوق بشر سازمان ملل رسیده و این سازمان “هنوز قادر به ارزیابی و تأیید صحت آنها” نشده، تعداد کشته شده‌ها را “تا بیش از دو برابر رقم ذکر شده می‌داند.”

خانم باچله گفت که تصاویر تأیید شده نشان میدهد خشونت شدیدی علیه معترضین اعمال شده است، “از جمله اینکه نیروهای امنیتی با اسلحه از پشت بام ساختمان دادگستری در یک شهر و از هلیکوپتر در شهر دیگر به معترضان تیراندازی کرده‌اند.”

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از دریافت تصاویری خبر داد که به نظر میرسد “نیروهای امنیتی به معترضین در حال فرار از پشت سر تیراندازی می‌کنند، و یا اینکه مستقیم به صورت و یا اعضای حیاتی معترضین تیراندازی می‌کنند، به عبارت دیگر تیراندازی به قصد کشتن بوده است که این از موارد نقض آشکار تعهدات و اصول بین المللی استفاده از زور، و نقض جدی حقوق بشراست.”

خانم باچله گفت که “در کل تصویری که از ایران در حال نمایان شده است بسیار آزاردهنده است.” و از مقامات ایران خواست که نسبت به آزادی فوری “همه معترضانی که خودسرانه از آزادیشان محروم و بازداشت شده‌اند اقدام کنند.”

میشل باشلهفیس بوک صفحه آیت‌الله خامنه‌ای به زبان عربی را پاک کرد

صفحه عربی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که از چندی پیش به علت نقض قوانین از سوی فیس بوک با محدودیت مواجه شده بود، بطور کامل پاک شد.

به گزارش خبرگزاری‌های دولتی جمهوری اسلامی، این صفحه که بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده داشته است، از سوی فیس بوک حذف شده است.

صفحات مربوط به آیت‌الله خامنه‌ای در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و توئیتر نیز قبلا بارها مسدود یا حذف شده‌اند.

پلیس هند در بازسازی صحنه تجاوز چهار متهم را به ضرب گلوله بقتل رساند

پلیس حیدرآباد هند در جریان بازسازی صحنه تجاوز و قتل یک زن دامپزشک ۲۷ ساله، چهار متهم را به ضرب گلوله ازپای درآورد.

به گزارش پلیس، مردان متهم که بین ۲۰ تا ۲۶ ساله هستند، در تلاش برای “خلع سلاح پلیس و فرار از صحنه جرم” هدف قرار گرفته‌اند. براساس این گزارش دو مامور پلیس نیز مجروح شده‌اند.

پلیس هند در محافل انتظامی بین‌المللی بخاطر کشتن متهمان “در حین تلاش برای فرار” (Encounter) شهرت دارد.

به گزارش رسانه‌ها، “انتشار این خبر موجی از شادمانی مردم؛ ریختن گل بر روی پلیس وآتش‌بازی را به همراه آورد”. خانواده مقتول نیز از پلیس بخاطر این اقدام تشکر کرده است.

هند در سال‌های اخیر شاهد موجی از خشونت جنسی علیه زنان بوده است. در سال ۲۰۱۲ پس از تجاوز گروهی از مردان به یک زن در اتوبوس و قتل او قوانین این کشور در این زمینه تشدید شدند.

اعزام نظامیان جدید به خاورمیانه

وزارت دفاع آمریکا احتمالا سرگرم بررسی “اعزام پنج‌ تا هفت‌هزار نیروی جدید به خاور میانه به دلیل تنش‌های فزاینده ناشی از ایران است”. یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت، اعزام این نیروها پاسخی است به حملات گرو‌ه‌های متحد ایران به منافع آمریکا در منطقه. او در این مورد که این نیروها چه وقت و به کجا اعزام می‌شوند سخنی نگفت.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *