خانه / خبر و گزارش / مهمترین گزارشات خبری

مهمترین گزارشات خبری

۶۰ درصد وسایل نقلیه عمومی در تهران فرسوده و آلوده کننده‌اند

رئیس پلیس ترافیک شهری پلیس راهور ناجا با اشاره به عقب ماندگی نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: بیش از ۶۰ درصد وسایل نقلیه عمومی فعال در کلانشهر تهران فرسوده و آلوده کننده‌اند. کامیون‌ها، خودروهای دیزل با سوخت گازوئیلی و در درجه بعدی موتورسیکلت‌ها بیشترین نقش را در آلودگی هوا دارند.

وی با اشاره به اهمیت استانداردسازی سوخت و خودروها گفت: طبق قانون تا زمانی که سازمان استاندارد و محیط زیست برای هر وسیله نقلیه موتوری تاییدیه صادر کنند ما هم موظف به ارائه خدمات شماره گذاری و تردد هستیم اما استانداردهای ما معیارهای حداقلی‌اند و ارتقای آنها واجب است.

گرانی قابل توجه اقلام خوراکی: رشد ۵۹ درصدی بهای گوشت گوسفندی در یک سال

بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی (مخلوط) در آبان ماه امسال به صورت میانگین به ۹۱ هزار و ۵۵۲ تومان رسید که رشد ۵۹.۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.

همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوشت مرغ نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۹.۶ درصد و ۲۷.۷ درصد افزایش داشته است. قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا در آبان ماه امسال رشد ۵۳.۶ درصدی، هر کیلوگرم برنج داخلی هاشمی درجه یک، برنج پاکستانی باسماتی درجه یک رشد ۱۳.۶ درصدی و برنج تایلندی نیز رشد ۱۴.۳ درصدی داشته است.

متوسط قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در آبان ماه ۹۸ و قیمت هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۸.۱ درصد و ۳۴.۱ درصد رشد داشته است.

“آمار محرمانه”: دستکم ۶۳۱ نفر در اعتراضات کشته شده‌اند

سایت کلمه در گزارشی نوشته است که طبق آماری که در بولتن‌های محرمانه به تفکیک استان‌ها منتشر شده است، دست‌کم ۶۳۱ نفر که از اقشار محروم جامعه بوده‌اند، در اقصی نقاط کشور کشته شده‌اند. گفته می‌شود چندین هزار نفر از “مردم محروم و مستضعف” جامعه در بازداشت به سر می‌برند.

این گزارش می‌افزاید، این کشتار «چه به دستور مستقیم صورت گرفته باشد و چه با فرمان “آتش به اختیار”، مسئولیت آن بر عهده یک نفر است که هیچ گاه نخواسته در قبال قدرت مطلقه‌اش، مسئولیت مطلقه را نیز بپذیرد».

مارک اسپر: ایران احتمالا طرح اجرای حملات بیشتری علیه منافع آمریکا را دارد

وزیر دفاع آمریکا گفت که به احتمال بسیار ایران حملات بیشتری علیه منافع آمریکا در خاورمیانه را در دست اجرا دارد. مارک اسپر افزود، در صورتی که هشدارهای جدی دریافت کند، ایالات متحده دست به اقدامات پیشگیرانه نظامی خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارک اسپر با اشاره به حملات متعدد نیروهای شبه‌نظامی نیابتی ایران به پرسنل آمریکایی در عراق گفت: “قاعده بازی تغییر کرده است”. او افزود: «ما آماده اقدام‌های ضرور برای دفاع از پرسنل و منافع خود و هم‌پیمانان‌مان در منطقه هستیم.»

یونان، قبرس و اسرائیل توافقنامه ساخت خط لوله گاز امضا می‌کنند

در پی مناقشه گازی با ترکیه، سه کشور یونان، قبرس و اسرائیل قصد دارند یک توافقنامه احداث خط لوله گاز در شرق مدیترانه را به امضا برسانند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که هم‌اکنون در آتن به سر می‌برد، قرار است شامگاه امروز پنجشنبه دوم ژانویه (۱۲ دی) به همراه کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، و نیکوس آناستاسیادس، رئیس‌جمهوری قبرس، قرارداد احداث خط لوله موسوم به “ایست‌مِد” را به امضا برساند. پیش‌قرارداد آن عصر پنجشنبه به تصویب سران سه کشور رسیده است.

این خط لوله گازی به طول ۱۸۷۲ کیلومتر از سواحل قبرس و اسرائیل آغاز می‌شود و گاز طبیعی این دو کشور را به یونان و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا انتقال خواهد داد.

میدان بزرگ گازی “لویاتان” در سواحل اسرائیل مخزن اصلی استخراج گاز است. هزینه ساخت این خط لوله تا سواحل ایتالیا شش میلیارد یورو برآورد شده است.

نتایج یک نظرسنجی درباره اعتراضات سراسری آبان‌ماه در ایران

اولین نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از شهروندان تهرانی درباره اعتراضات آبان ‌ماه منتشر شد. انجمن جامعه‌شناسان ایران نیز بر اساس این نتایج، تا به امروز دو نشست بررسی این نظرسنجی را برگزار کرده است.

برخی نتایج این نظرسنجی به قرار زیر است:

نکته مهمی که در نتایج این نظرسنجی به چشم می‌خورد این است که اگرچه اعتراضات با افزایش قیمت بنزین کلید خورد، اما دغدغه اصلی مردم صرفاً بنزین نبوده است. تنها ۶ درصد از شهروندان در پاسخ اینکه این روزها بیش از همه نگران چه چیزی هستند، گرانی بنزین را اعلام کردند. نزدیک به ۸۵ درصد از آنها، که اکثریت را شکل می‌داد، نگران مشکلات کلان اقتصادی، بیکاری و ناامیدی از آینده بودند.

به گزارش اعتمادآنلاین، میزان رضایت مردم تهران از وضعیت کشور که در سال ۹۶ نزدیک به ۳۰ درصد بود، امسال به حدود ۱۵ درصد رسید. مساله ترسناک‌تر اینکه تنها ۱۶ درصد از مردم به آینده امیدوار بودند و ۵۲ درصد از ناامیدی و بدتر شدن شرایط در آینده خبر دادند.

حدود ۷۵ درصد، مردم را در اعتراضات آبان‌ماه محق دانستند، اما در مجموع این اعتراضات را بی‌نتیجه ‌قلمداد می‌کنند.

حدود ۵۰ درصد معتقدند این اعتراضات نفعی برای کشور ندارد و ۴۲ درصد نیز مخالف این برداشت هستند. ۶۶ درصد نتیجه آن را اغتشاش و ناامنی می‌دانند، ولی ۲۵ درصد با این برداشت مخالف‌اند. در حالی که فقط ۴۱ درصد معتقدند این اعتراضات مسئولان را مجبور به اصلاح سیاست‌ها می‌کند، ۴۹ درصد نظر مقابل این گزاره را دارند.

۷۱ درصد مردم تهران معتقدند صداوسیمای جمهوری اسلامی به میزان کم و خیلی کم در پوشش اعتراضات آبان بی‌طرف بوده است.

تنها ۴۰ درصد شهروندان تهرانی صداوسیما را به عنوان اولویت کسب اخبار و پیگیری موضوعات روز معرفی کردند. ۶۰ درصد دیگر، یعنی بیش از نصف حاضران در این نظرسنجی، گفته‌اند شبکه‌های اجتماعی، ماهواره، مطبوعات، دوستان و آشنایان اولویت‌های کسب اخبار آنها را تشکیل می‌دهند.

درخواست از دادستانی آمریکا: حسین موسویان را اخراج کنید

شماری از ایرانیان ساکن آمریکا که از مخالفان شناخته شده رژیم جمهوری اسلامی به شمار می‌روند، در نامه‌ای به ویلیام بار، دادستان کل کشور، درخواست اخراج حسین موسویان، دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران را از خاک آمریکا کرده‌اند. احمد باطبی، رویا حکاکیان، رضا بهروز و پیتر کهنلو از جمله امضا‌کنندگان این نامه هستند.

حسین موسویان که هم اینک به عنوان پژوهشگر در دانشگاه پرینستون فعالیت می‌کند، هنگام ترور شماری از مخالفان حکومت در رستوران “میکونوس” در شهر برلین به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در آلمان خدمت می‌کرد و نام او در این پرونده بارها مطرح شده است. این فرد قبلا نیز با اتهاماتی در ایران مواجه بوده است.

درخواست‌کنندگان معتقد هستند که حضور موسویان در خاک آمریکا “تنها برای تبلیغ ایدئولوژی و منافع سرسخت‌ترین دشمن آمریکا و کاشتن تخم ترس و تفرقه در میان جامعه ایرانیان آمریکایی است”.

حسین موسویان در میان ایرانیان به لابی جمهوری اسلامی در آمریکا شهرت دارد.

نماینده ولی فقیه: حدود یک سوم جمعیت استان البرز نزدیک به بزهکاری هستند

محمد مهدی حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز در شورای اداری این استان گفت که استان البرز سه میلیون جمعیت دارد  که حدود یک سوم آن حاشیه‌نشین شده و به بزهکاری نزدیک شده‌اند.

او این سخنان را در حضور ابراهیم رئیسی‌، رئیس قوه قضائیه بیان کرد که هم اکنون به استان البرز سفر کرده است. حسینی همدانی افزود که در این استان فرقه‌ها و نحله‌های فکری متفاوتی زندگی می‌کنند، اما برخی مسئولان “دلسوزی” لازم را ندارد و با “جمع‌آوری رزومه” و پیشینه کاری مایلند به تهران منتقل شوند.

قم در زمینه اعتیاد زنان، رتبه نخست را در کشور دارد

زهرا جواهریان معاون هماهنگ کننده معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم که عصر روز چهارشنبه با دستور کار سند ارتقاء زنان و خانواده دراستانداری قم برگزار شد، گفت: «نسبت طلاق به ازدواج در روستاهای قم رتبه اول را در ایران دارد، همچنین در مسئله اعتیاد زنان، قم آمار بالایی دارد. نسبت دستگیرشدگان زن به عنوان معتاد در کشور نشان می دهد که قم رتبه اول را دارد.»

زهرا جواهریان افزود: «نسبت مشارکت اقتصادی زنان قم در کشور رتبه سی یکم است، قم در مسئله زنان بازمانده از تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه رتبه اول را دارد. همچنین وضعیت مدیریت زنان استان قم نسبت به مردان وضعیت مناسبی ندارد و رتبه سی و یکم در کشور را دارد.»

معاون هماهنگ‌کننده معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری گفت: «بعد از تصویب برنامه ششم، معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری اقدام به تدوین شاخص های عدالت جنسیتی در ۸ محور آموزش، اشتغال ،بهداشت، ورزش، مشارکت سیاسی، مشارکت اجتماعی، حقوق، امنیت کرده است.» وی افزود : «این سند که تدوین و به تمام دستگاه ها و استان ها ابلاغ شده بر پایه آماری بوده که از اطلس زنان بر اساس سرشماری سال ۹۵ کل کشور اتخاذ شده است.»

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *