خانه / خبر و گزارش / مهمترین گزارشات خبری

مهمترین گزارشات خبری

پلمب انتشارات «تک درخت» در تهران

دفتر انتشارات «تک درخت»، ناشر کتاب‌های به زبان ترکی در تهران، توسط ماموران قضایی پلمب شد. این دومین دفتر انتشارات به زبان ترکی است که طی سه روز اخیر پلمب می‌شود. پیشتر نیز دفتر انتشارات «اندیشه نو» در تهران پلمب شده بود.

به گزارش خبرگزاری اثر به نقل از  هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دفتر انتشارات «تک درخت»، ناشر کتاب‌های زبان ترکی در تهران توسط ماموران قضایی پلمب شد.

طی روزهای اخیر این دومین دفتر انتشارات به زبان ترکی است که توسط ماموران قضایی پلمب می‌شود.

پیشتر نیز، دفتر انتشارات «اندیشه نو» به دلیل “نشر و فروش کتاب‌های غیرقانونی” پلمب شده بود.

این در حالی است که مالکان آن مدعی هستند تمامی کتاب‌های منتشر شده توسط این انتشاراتی دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

انتشارات تک درخت به مدیریت احسان شکرخدایی، نویسنده و پژوهشگر واقع در خیابان جمهوری در تهران است.

کمیته جهانی المپیک: ایران تضمین داده به سیاست تبعیض علیه اسرائیل پایان می‌دهد

توماس باخ‌، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفته است که عضویت جمهوری اسلامی ایران از سازمان المپیک تعلیق نخواهد شد، زیرا این کشور با ارسال نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک تضمین داده است که به سیاست تبعیض خود علیه ورزشکاران اسرائیلی پایان می‌دهد.

باخ گفت که کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای که به کمیته بین‌المللی المپیک نوشته، قول داده است “در آینده کاملا در انطباق با منشور المپیک” رفتار کند.

توماس باخ افزود که این سند امضای مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش ایران و سید رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران را دارد.

در ماه مه ۲۰۱۹ نیز کمیته ملی المپیک ایران اعلام کرده بود که از این پس بدون قید و شرط به منشور المپیک و منع تبعیض مندرج در آن احترام خواهد گذارد. مقامات ایران این موضع خود را به ماریوس فیتسر، رئیس فدراسیون جهانی جودو و نیز به توماس باخ، رئیس کمیته جهانی المپیک اعلام کرده بودند.

این تبعیض‌ها اما از سوی مقامات جمهوری اسلامی ادامه یافت به طوری که به مجازات برخی ورزشکاران ایرانی انجامید و در پی آن شمار زیادی از وزرشکاران پرچم ایران و کشور ایران را ترک کرده و اعلام کردند با پرچم کشور دیگری به مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی خواهند رفت.

کانادا: بررسی جعبه سیاه به ما اطلاعات دقیق‌تری از سانحه هواپیما می‌دهد

وزیر حمل‌و نقل کانادا می‌گوید، اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ساقط‌شده مسیر تهران ـ کی‌یف می‌تواند به بازرسان این کشور ایده‌ دقیق‌تری در مورد چگونگی این اتفاق بدهد.

به گزارش رویترز، مارک گرونو در کنفرانسی رسانه‌ای گفت، به بازرسان کانادایی هنوز اجازه بررسی اطلاعات مربوط به پرواز و کابین خلبان داده نشده است.

او همچنین اعلام کرد، بازرسان این کشور از محل سقوط هواپیمای اوکراینی که سقوط آن به کشته شدن ۵۷ کانادایی انجامید بازدید کرده‌اند و می‌خواهند، بقایای لاشه هواپیما را بررسی کنند.

ایران به تیمی از مقام‌های رسمی کانادا، از جمله دو کارشناس بخش حمل و نقل این کشور ویزا داده تا در محل بتوانند سانحه را واکاوی کنند.

مارک گرونو گفت، ایران به آن‌ها گفته که نه تنها در رمزگشایی جعبه سیاه بلکه در تجزیه و تحلیل‌ها می‌توانند شرکت داشته باشند.

او افزود، تیم کانادایی در حال حاضر منتظر چنین اقدامی است، اما تا کنون در این زمینه “پیامی دریافت نکرده است.”

شناسایی هویت همه قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی

سرپرست دادسرای جنایی تهران از شناسایی تمامی جان‌باختگان سقوط هواپیمای منهدم‌شده اوکراینی خبر داد.

قاضی محمد شهریاری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «هویت تمامی اجساد سقوط هواپیمای اوکراینی یعنی ۱۷۶ نفر با اخذ “دی‌ان‌ای” مشخص و شناسایی شد.»

این هواپیما بامداد ۱۸ دی کمی بعد از اوج گرفتن از فرودگاه امام‌خمینی تهران توسط سپاه پاسداران منهدم شد. تمامی مسافران و خدمه هواپیمای خطوط اوکراین اینترنشنال که سپاه علت شلیک به آن را “خطای انسانی” نامید در این سانحه جان باختند.

سپاه پاسداران: هنوز کشته‌شدگان اعتراضات آبان را تفکیک نکرده‌ایم

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله با اشاره به حوادث آبان‌ماه اعلام کرد که هنوز کشته‌شدگان اعتراضات تفکیک نشده‌اند و این کار در حال انجام است.

محمدرضا یزدی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا که پرسید، “چرا این آمار برای روشنگری منتشر نمی‌شود” گفت، هنوز “بین شهدا و کسانی که اتفاقی آن‌جا در حادثه بودند یا کسانی که توسط اشرار و اراذل و اوباش به شهادت رسیدند” تفکیک صورت نگرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل از صدها کشته و خبرگزاری رویتزر از دست کم ۱۵۰۰ کشته در این اعتراضات سخن گفته‌اند.

در شبکه‌های اجتماعی نیز فیلم‌ها و تصاویر زیادی منتشر شده که حاکی از شلیک مستقیم مأموران امنیتی به سوی تظاهرکنندگان و تخریب اموال عمومی و خصوصی توسط آنان در این حوادث است.

آلبانی دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

وزارت خارجه آلبانی دو دیپلمات سفارت ایران در این کشور را به دلیل فعالیت‌های “ناهمسو با قوانین” آلبانی اخراج کرد.

به گزارش رویترز، آلبانی از محمدعلی ارض‌پیما نعمتی و احمد حسینی الست، دبیر سوم و رایزن فرهنگی سفارت ایران در تیرانا خواست، “هر چه سریع‌تر” این کشور را ترک کنند.

آلبانی سال ۲۰۱۸ نیز دو دیپلمات ایرانی را به دلیل “نقض قوانین دیپلماتیک خود” و اتهام “فعالیت‌‌های غیر قانونی تهدیدکننده امنیت ملی” این کشور اخراج کرد.

آلبانی میزبان حدود دوهزار و ۵۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است که از عراق به این کشور پناه برده‌اند.

دولت روسیه کناره‌گیری کرد

دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه به صورت ناگهانی استعفای دولت خود را اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری‌های روسی اعلام کرد، او ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را که پیش‌تر از رشته اصلاحاتی در قانون اساسی سخن گفته بود در جریان استعفای خود قرار داده است.

پوتین در سخنرانی سالانه خود در مجلس روسیه گفته بود، می‌خواهد در چارچوب این اصلاحات به پارلمان قدرت بیش‌تری بدهد تا در آینده پارلمان نخست‌وزیر و وزرای اصلی دولت را تعیین کند.

مدودف گفت، پیشنهادات رئیس‌جمهوری شامل تغییرات فوق‌العاده‌ای در ساختار قدرت کشور می‌شود. او افزود، “دولت با شکل کنونی‌اش استعفا کرد” تا پوتین بتواند “همه اقدامات لازم”را انجام دهد.

حمله به یک آمریکایی در برلین

دو مرد که هم‌اکنون فراری هستند، با دشنام‌های خارجی‌ستیزانه به یک مرد آمریکایی ۷۲ ساله حمله کردند. به گفته پلیس برلین این اتفاق بعدازظهر سه‌شنبه در منطقه شونه‌برگ برلین روی داد.

مرد قربانی به همسرش گفته که پس از شنیدن دشنام، ضربه‌ای را روی صورتش احساس کرده و بعد بیهوش شده به همین دلیل همسر او آمبولانس خبر کرده است.

امدادگران جای یک بریدگی و نیز یک خون‌مردگی را در صورت مرد مشاهده کرده و او را به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

اسرائیل: ایران تا دو سال دیگر بمب اتم خواهد داشت

سرویس اطلاعاتی ارتش اسرائیل گفته ایران تا پایان امسال میزان کافی اورانیوم غنی‌شده برای ساخت بمب اتم را خواهد داشت و می‌تواند تا دو سال آینده موشکی داشته باشد که بتواند کلاهک اتمی حمل کند.

بر اساس این اطلاعات، سال گذشته ایران گام به گام تمامی محدودیت‌هایش برای تولید اورانیوم غنی‌شده را کنار گذاشت و حالا قادر است نه تنها سوخت لازم برای رآکتور اتمی بلکه برای سلاح اتمی را فراهم کند.

بنا بر ادعای سرویس اطلاعاتی ارتش اسرائیل، اگر تهران به برنامه اتمی ‌در چارچوب پروژه کنونی‌اش ادامه دهد، قادر خواهد بود ۱۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم در حد پایین غنی‌شده تولید کند و این میزان می‌تواند تا پایان سال جاری میلادی به ۲۵ کیلوگرم اورانیوم در حد بالا غنی‌شده برسد.

اسرائیل چندین بار تا کنون ادعا کرده که ایران ظرف مدت معینی می‌تواند به بمب اتم دست پیدا کند.
بازداشت همسران محمد نوری‌زاد و هاشم خواستار

فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد و صدیقه مالکی‌فر، همسر هاشم خواستار که از صبح چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه در مقابل دادسرای انقلاب مشهد تحصن کرده بودند بازداشت شدند.

همسران نوری‌زاد و خواستار شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی از قصد خود برای تحصن خبر داده و نوشته بودند:  «از هیچیک از دوستان و همکاران و همشهریان انتظار نداریم که ما را همراهی کنند از لطف و محبت دوستان که از طریق پیام و تلفن… ابراز کرده‌اند صمیمانه تشکر می‌کنیم.»

اعتراض این دو زن به شرایط ناگوار همسرانشان در زندان است که به گفته آنها “شش ماه است که در انفرادی زندان اطلاعات مشهد اسیرند”.

محمد نوری‌زاد در تیر ماه سال جاری به اتهام “توهین به رهبری” بازداشت و به زندان مشهد منتقل شد. او در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده است. فاطمه ملکی روز سه‌شنبه پس از ملاقات با همسرش در یک پیام صوتی از وضعیت وخیم جسمانی او خبر داد.

هاشم خواستار، معلم و محمد نوری‌زاد فعال سیاسی هردو از امضاکنندگان نامه‌ای بودند که به نامه ۱۴ نفر معروف شد و در آن خواستار استعفای خامنه‌ای شده ‌بودند.
جمعی از وکلا: وکالت بازماندگان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی را می‌پذیریم

شماری از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که حاضرند وکالت خانواده‌ها و بازماندگان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک سپاه پاسداران را بپذیرند.

نویسندگان این بیانیه همچنین خواستار “عذرخواهی از ملت ایران و همچنین برکناری و ممنوعیت دائم از اشتغال به مشاغل دولتی مقصرین و مسئولین حادثه” شده‌اند.
شیما قوشه، سمیه رشیدی، زهره ارزنی، میترا توانچه، معصومه طهماسبی و عثمان مزین از جمله ۱۷۰ وکیلی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

شناسایی اجساد ۱۲۳ جانباخته سرنگونی هواپیمای اوکراین

سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد تا صبح روز چهارشنبه پیکرهای ۱۲۳ جانباخته سرنگونی هواپیمای اوکراینی شناسایی شده‌اند. رسانه‌های داخل ایران اسامی این ۱۲۳ تن را نیز اعلام کرده‌اند.

هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین درست یک هفته قبل با شلیک موشک سپاه پاسدران ایران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ مسافر و خدمه آن کشته شدند.

ترامپ و “فاحشه زاده” خواندن قاسم سلیمانی

رییس‌جمهور آمریکا در یک نطق انتخاباتی مقابل طرفدارانش، قاسم سلیمانی را “فاحشه‌زاده” خطاب کرد. ترامپ که روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در ایالت ویسکانسن سخنرانی می‌کرد در بخشی از حرف‌های خود گفت که انسان‌های زیادی به دلیل اقدامات خشونت‌بار سلیمانی دست و پایشان را از دست داده‌اند: «آنها به خاطر این فاحشه‌زاده دیگر نه دست دارند و نه پا.» او بار دیگر تاکید کرد که سلیمانی می‌بایست ۲۰ سال پیش کشته می‌شد.تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *