خانه / خبر و گزارش / پاییز سنگین کرونایی در ایران

پاییز سنگین کرونایی در ایران

وزیر بهداشت هشدار داده که به دلیل پرداخت نشدن مطالبات کادر درمان و خالی ماندن انبارها “پائیز سنگینی” فرامی‌رسد. سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید افزایش شدید تعداد مبتلایان ادامه دارد و شمار قربانیان از مرز ۲۵ هزار نفر گذشت.

موج سوم شیوع کرونا از حدود دو هفته پیش دست‌کم در بخش بزرگی از ایران و شدیدتر از دو موج قبلی آغاز شده و به قرمز شدن وضعیت ۲۴ استان انجامیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت موارد جدید شناسایی شده “ابتلای قطعی” به کرونا در ۲۴ ساعت منتهی به پنج‌شنبه سوم مهرماه را ۳ هزار و ۵۲۱ نفر و شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ در شبانه‌روز گذشته را ۱۷۵ نفر اعلام کرد.

به گفته سیما سادات لاری در حدود هفت ماه پیش که شیوع کرونا در ایران به طور رسمی تائید شده تا کنون، در مجموع ۴۳۶ هزار و ۳۱۹ مورد ابتلا شناسایی شده و ۲۵ هزار و ۱۵ نفر در ارتباط با بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

در دو موج قبلی در هر یک از ماه‌های فروردین و خرداد، در روزهای انگشت‌شماری موارد ابتلای روزانه از مرز سه هزار نفر فراتر رفت اما در هفت روز گذشته شش روز این اتفاق رخ داده و روند صعودی در مجموع پرشتاب بوده است.

پیامد عزاداری‌ها و سفرهای ماه محرم

کارشناسان معتقدند بازگشایی‌های هفته‌های گذشته و مسائلی مانند عزاداری‌ها و سفرها در ماه محرم، همان گونه که پیش‌بینی می‌شد با گذشت سه هفته تاثیر خود در افزایش موارد ابتلا را آشکار می‌کنند.

شهنام عرشی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اول مهر ماه به خبرگزاری ایرنا گفته بود در دو هفته گذشته “در بسیاری از استان‌ها از جمله تهران و قم” میزان ابتلا و بستری شدن به خاطر کرونا دو برابر افزایش یافته است.

او می‌گوید علت موج جدید اپیدمی تا حد زیادی به “مسافرت‌ها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری تجمعات، عروسی‌ها، عزاداری‌ها و مراسم تدفین” ارتباط دارد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت به تازگی از وقوع “انفجار کرونایی” و چند برابر شدن موارد جدید بستری در برخی شهرها خبر داد و گفت این موارد در شهری مانند تبریز چهار برابر و در قم ۱۶ برابر شده است.

هفته سخت‌تر تهران و پیشنهاد اعمال سریع محدودیت‌ها

با توجه به همین روند علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران روز گذشته هشدار داد که پایتخت “هفته سختر‌تری” در ارتباط با کرونا پیش رو دارد.

خستگی و فرسودگی کادر درمانی، کمبود تخت‌های مراقبت‌های ویژه با توجه به افزایش موارد بستری و کاهش رعایت توصیه‌های بهداشتی نگرانی درباره وخیم شدن اوضاع در صورت ادامه روند کنونی را افزایش داده است. مسئولان حوزه بهداشت و درمان بارها نسبت به پیامدهای این وضعیت هشدار داده‌اند.

خبرگزاری ایلنا یک ماه و نیم پیش به نقل از علیرضا سلیمی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی گزارش داده بود حدود شش هزار نفر از کادر درمان تهران به کرونا مبتلا شده‌اند و تا کنون ۱۵۰ نفر آنها جان خود را از دست داده‌اند.

فرسودگی کادر درمان و عدم پرداخت مطالبات آنها

این وضع به احتمال زیاد امروز بسیار بحرانی‌تر است. سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر سوم مهر در مراسمی اعلام کرد: «بیش از یک هزار نفر از کارکنان حوزه بهداشت و درمان این استان به کووید۱۹ مبتلا شده که برخی از آنها بهبود یافته و برخی دیگر در بستر بیماری و یا در مرخصی هستند.» شهر تهران به تنهایی حدود هشت برابر استان بوشهر جمعیت دارد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت نیز شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی با بیان این که صبر و تحمل و توان پزشکان و پرستاران هم حدی دارد از نبود امکانات و منابع مالی گله کرد. او گفت: «با دست خالی با کرونا نمی‌شود جنگید. پیروزی خواستن مستلزم فراهم بودن امکانات است. روسیاهیم از این که پرسنل بهداشتی ما ۳، ۴ ماه است که نه کارانه، نه اضافه کار که حتی حقوقش را که کمتر از حداقل حقوق وزارت کار است نگرفته است.»

پیش از این نیز، وزیر بهداشت، دوم مهر در یک یادداشت اینستاگرامی گلایه کرده بود که همکاران او در حوزه درمان “بیمار و ناتوان” شده‌اند و “مطالباتشان معوق مانده” است.

او نوشته بود “موج حمله جدید” کرونا شکل گرفته و با توجه به وضعیت کادر درمان و خالی شدن انبارها “پائیز سنگینی فرا می‌رسد”.

نمکی در اوامه لب به شکایت می‌گشاید و می‌گوید: «هرچه می‌گوئیم همه‌گیری را نمی‌شود با التماس و تمنا متوقف کرد بی‌فایده است هرچه التماس و تمنا و فریاد می‌کنیم که کرونا را نمی‌شود بدون کمک‌های ویژه مهار کرد کسی باور نمی‌کند.»

وعده تخقق نیافته یک میلیارد یورویی

وزیر بهداشت تاکید کرده که از یک میلیارد یورویی که قرار شد از صندوق ملی توسعه به مقابله با کرونا اختصاص یابد “ماه‌هاست به جز سهم کوچکی نگرفته‌ام. نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند”.

این صندوق جایگزین صندوق ذخیره ارزی شده و برداشت از آن، جز برای مواردی که قانون مشخص کرده، تنها با موافقت رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای ممکن است.

پس از اوج‌گیری موج نخست شیوع کرونا در اواخر اسنفد و اوایل فروردین، رئیس جمهوری حسن روحانی هفتم فروردین در نامه‌ای از خامنه‌ای خواست با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه برای مقابله با کرونا موافقت کند.

علی خامنه‌ای با تاخیر زیاد و ۱۱ روز بعد با این درخواست موافقت کرد و به گفته سعید نمکی طی شش ماه گذشته فقط “سهم ناچیزی” از این یک میلیارد یورو به وزارت بهداشت پرداخت شده است.

احمد امیرآبادی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در واکنش به یادداشت نمکی در اینستاگرام در یک پیام توئیتری نوشت: «مجلس از چگونگی واگذاری و هزینه‌کرد یک میلیارد یورویی خط اعتبار مربوط به مبارزه با بیماری کرونا تحقیق و تفحص می‌کند.»

در حالی که نماینده قم خبر از تحقیق درباره “هزینه‌کرد یک میلیارد یورو” برای مبارزه به کرونا سخن می‌گوید، ایرج حریرچی در تائید سخنان وزیر بهداشت گفته است که فقط حدود یک سوم از این مبلغ اختصاص داده شده است.تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *