خانه / خبر و گزارش / گزارشات خبری روز

گزارشات خبری روز

دورتر شدن جامعه از تغذیه سالم

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: روز به روز از تغذیه سالم دور می‌شویم و هم اکنون بیش از نیمی از مردم جامعه تغذیه سالم ندارند.

وی گفت: روی آوری مردم به غذاهای فست فودی از یک سو و از سوی دیگر تولید محصولات غذایی بی کیفیت از سوی تولید کنندگان ناآگاه و مصرف این محصولات از سر بی اطلاعی مردم منجر شده که امروزه شاهد تغذیه ناسالم در بین خانوار باشیم و متاسفانه امروزه شاهدیم حتی نانوایی‌ها شکل فست فودی پیدا کردند، آرد و آب را با هم مخلوط حتی در بسیاری از مواقع جوش شیرین به آن اضافه تا زودتر به مرحله تخمیر برسد و تنها ظاهری از نان را تهیه و به دست مصرف کننده می رسانند.

تولید محصولات کشاورزی آلوده به عوامل میکروبی و شیمیایی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: به دلیل عدم جمع آوری اصولی و تصفیه فاضلاب‌های سطحی توسط شهرداری‌ها و تعلل شرکت‌های آب و فاضلاب در جمع آوری و تصفیه فاضلاب‌های شهری و روستایی، منجر به رهاسازی فاضلاب در پایین دست شهرها و روستاهای استان شده است.

وی تصریح کرد: این امر ضمن آلوده کردن محیط زیست منجر به استفاده از فاضلاب خام در آبیاری مزارع کشاورزی سبزیجات و صیفی‌جات می‌شود که به دلیل بار آلودگی میکروبی و شیمیایی فوق العاده زیاد این قبیل فاضلاب‌ها، محصولات تولیدی می‌توانند دارای آلودگی‌های متعدد باشند که این امر تهدید جدی بر سلامت عمومی است.

بزرگترین کارخانه تولید لامپ رشته‌ای به خاطر رکود تعطیل شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان لامپ و روشنایی گفت: نوسانات ارزی و مشکلات ناشی از آن برای تمامی صنوف وجود دارد و بر زندگی مردم عادی نیز تاثیر گذاشته است چه رسد به تولیدکنندگان که عمده مواد اولیه آن‌ها وارداتی است.

وی گفت، از سوی دیگر چون دولت نمی‌تواند از کسبه مالیات بر ارزش افزوده بگیرد تمام فشار بر روی تولید کننده می‌آید و همین امر باعث شده که امروز کارخانه‌های ما با یک سوم ظرفیت کار کنند یا مجموعه بزرگی مانند مهتاب خراسان که بزرگترین تولیدکننده لامپ رشته‌ای بود به خاطر رکود و نداشتن حقوق کارگر تعطیل شود.

نماینده مجلس: تنها ۴ درصد اصناف در ایران مالیات می‌دهند

به گفته محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تنها ۴ درصد از مجموع ۲۵۰۰ صنف موجود در ایران مالیات می‌دهند.

به گزارش روزنامه همشهری، این نماینده مجلس گفته است بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد و علاوه بر این، بسیاری از نهادها و شرکت‌های خاص نیز که بیش از ۴۰ درصد اقتصاد کشور در دست آن‌هاست، از مالیات معافند.

وزیر آموزش و پرورش: در ایران کمبود صد هزار معلم وجود دارد

حسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران گفته است برای سال جاری تحصیلی کمبود صد هزار معلم وجود دارد.

وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران همچنین گفته است کمبود معلم با تاخیر در بازنشستگی معلمان و بکارگیری یک سوم وقت دیگر بازنشستگان، استفاده از حق التدریسی‌ها و اضافه کاری معلمان رسمی جبران شده است.

نیم میلیون نفر حاشیه‌نشین در اصفهان زندگی می‌کنند

به گفته کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر اصفهان، در شهر اصفهان حدود نیم میلیون نفر حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند که در مناطق کم برخوردار به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر اصفهان همچنین گفته است در سه دهه گذشته جمعیت حاشیه‌نشین کشور افزایش داشته است.

بنا بر این‌ گزارش تا کنون هشت منطقه حاشیه‌نشین در کلانشهر اصفهان شناسایی شده است.

فرمانده نیروی انتظامی: طرحی برای مقابله با بدحجابی در پاساژهای تهران اجرا می‌شود

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفته است طرحی به نام “ناظر دو” برای مقابله با “بدحجابی” در پاساژها و مال‌های بزرگ تهران اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین رحیمی همچنین گفته است: «طرح “ناظر دو” تا زمانی که به همه مناطق برسد ادامه پیدا می‌کند و همه‌ پاساژها و مال‌های تهران را در برخواهد گرفت.»

مقامات جمهوری اسلامی تعریف خاصی از حجاب اسلامی دارند و برای حجابی که با تعریف آنان از حجاب همخوان نباشد، از اصطلاح “بدحجاب” استفاده نمی‌کنند.

افزایش ۱۷۵ درصدی قیمت زمین در ایران طی یک سال

به گزارش “مرکز آمار”، از بهار ۹۷ تا بهار ۹۸،  قیمت زمین در ۱۷۵درصد، آپارتمان ۱۱۰درصد و اجاره بها ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری “مهر”، در فصل بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی افزایش ۶ / ۱۷۴ درصدی داشته است.

قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ۶ / ۱۰۹ درصد و متوسط مبلغ اجاره به‌علاوه‎ سه‌ درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی ۳۵ درصد افزایش داشته است.

سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح یکشنبه ۲۸ مهر

– بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، با ارسال نامه‌ای بدون امضا به اتحادیه اروپا خواستار تعویق برگزیت شد. او پیش از این گفته بود که ترجیح می‌دهد “بمیرد” اما تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را که برای ۳۱ اکتبر برنامه‌ریزی شده است تمدید نکند. اما او اکنون خواسته است که این تاریخ به ۳۱ ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ به تعویق افتد. جانسون دو نامه دیگر به اتحادیه اروپا فرستاده، یکی نامه‌ای که در آن کپی قانون بریتانیا موسوم به “بن” برای تعویق برگزیت آمده است، و دیگری نامه‌ای که این بار امضا دارد و در آن جانسون نارضایتی خود را همچنان برای تعویق خروج بیان می‌کند.

– مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، شامگاه شنبه اعلام کرد که آمریکا نیروهای خود را از شمال سوریه به غرب عراق منتقل می‌کند. به گفته او هدف این کار تداوم مبارزه با داعش و “کمک به دفاع از عراق” است. ایران در عراق نفوذ گسترده‌ای دارد.تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *