خانه / خبر و گزارش / گزارشات خبری

گزارشات خبری

زباله‌گردی ۵ هزار کودک در پایتخت ایران

براساس پژوهش‌های صورت گرفته در تهران ۵۴ هزار مخزن جمع‌آوری زباله در پایتخت وجود دارد و طبق برآوردها ۱۴ هزار نفر در سطح شهر مشغول زباله‌گردی هستند که از این تعداد ۵ هزار نفر کودک هستند.

کمترین سن برای شروع زباله‌گردی ۱۰ سال است. کودکان از سن پایین‌تر نیز رویت می‌شوند که معمولا به همراه پدر خود زباله‌گردی را فرا می‌گیرند و افراد کهنسال نیز از جمله زباله‌گردها هستند. اغلب تحصیلات ابتدایی دارند و معمولا از سوی خانواده طرد شده، معتاد یا متارکه کرده یا مهاجر هستند. پیمانکاران شهرداری از زباله‌گردها استفاده می‌کنند و هیچ قانونی نیز زباله‌گردی را جرم نمی‌داند و زباله‌دزدی از زباله‌گردها خطری است که آنها را تهدید می‌کند.

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران: «سخت‌ترین و پرآسیب‌ترین کار کودکان، زباله‌گردی است؛ زیرا آنها به انواع زباله از جمله زباله بیمارستانی دست می‌زنند و تنها راه این است که پیمانکاران قانع شوند تا از کودکان استفاده نکنند.»

 

کیفیت هوای تهران افتضاح است

رئیس شورای شهر تهران گفت: وضعیت کیفیت هوا در پایتخت افتضاح است، این موضوع نیاز به تصمیم ویژه حاکمیتی دارد و تنها یک دستگاه در رفع آن سهیم نیست. آلودگی هوا منشأ آن مصرف سوخت بالا در پایتخت و نوع سوخت است که پدیده اینورژن یا وارونگی دما بر آن دامن می‌زند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آلودگی هوا افتضاح است، گفت: از محل هدفمندی یارانه‌ها که ۱۱ سال از اجرای این برنامه می‌گذرد یک ریال هم به شهرداری‌ها برای توسعه حمل‌ونقل عمومی اختصاص نیافته است و الان هم که سوخت گران شده هیچ میزانی به این مسأله اختصاص نداده‌اند و شهرداری‌ها از قبل ۴۰ هزار میلیارد تومان طلبکار هستند.

 

افزایش ۱۰ تا ۲۰ میلیونی قیمت خودرو در ده روز

عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل گفت: نوسان ارز در چند روز اخیر باعث شده همه‌ چیز در کشور به هم بریزد و تمام اصناف و حوزه‌ها اکنون درگیر نوعی سردرگمی هستند. وضعیت به آنجا رسیده که سیستم روحی و روانی فعالان اقتصادی در کشور به هم ریخته است و بیراهه نیست که بگوییم که برخی از آنها مریض شده‌اند.

او ادامه داد: وقتی دلار ۱۱ هزار تومانی در عرض کمتر از یک ماه به ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان می‌رسد هیچ کاری نمی‌شود در این کشور کرد. اکنون در بازار خودرو، وضعیت به گونه‌ای شده که همه‌چیز کاذب است و هیچکس نمی‌داند که این وضعیت تا کی ادامه دارد. با سهمیه‌بندی بنزین خودروهای دوگانه‌سوز حداقل ۱۵ میلیون تومان گران‌تر شده است و در ۱۰ روز اخیر به‌طور میانگین قیمت خودروها ۱۰ تا ۲۰ میلیون افزایش پیدا کرده است.

 

هزینه کارگران ۳ برابر درآمد ماهیانه شد

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار، گفت: ابتدای سال دستمزد حدود ۴۵ درصد از هزینه خانوار را پوشش می‌داد، اما بر اساس رصد قیمت‌های رسمی اقلام اساسی، از ابتدای امسال به تدریج کاهش یافت به ‌طوریکه تا پیش از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، سهم دستمزد از پوشش هزینه‌های زندگی به ۳۲ تا ۳۳ درصد رسید و عملا هزینه‌های ماهیانه ۳ برابر درآمد شد که در طی یکماه اخیر این سهم قطعا کمتر شده است.

وی گفت: برآوردها در خصوص میزان کاهش قدرت خرید بعد از افزایش قیمت بنزین بعد از اینکه انتظار تورمی جامعه کمتر شد و به یک شرایط سکون رسیدیم بررسی و پایش می‌شود.

محرومیت چهار ساله یازده ورزشکار ایرانی به دلیل دوپینگ

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران (نادو) اسامی دوازه نفر از ورزشکاران ایرانی دوپینگی که احکام قطعی آن‌ها به تایید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) رسیده است را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا تخلف این ورزشکاران مربوط به سال ۲۰۱۹ (دی ماه ۱۳۹۷ تا دی ماه ۱۳۹۸) است و پروسه قانونی پرونده‌های آن‌ها انجام شده است.

علی قاسمی از وزنه برداری، بهنام ابراهیمی از والیبال، یزدان میرزایی از ووشو، علیرضا نایب پاشایی از وزنه برداری، محسن فیاض بخش از فوتبال، جاسم طاووسی از دوچرخه‌سواری، علی شریعتی از وزنه برداری، بهرام حریرچی از وزنه برداری، مرتضی نوروزی از ووشو ، حامد طالبی زرین کمر از کشتی، محمد بخشی از دوومیدانی نابینایان ورزشکارانی هستند که به مدت چهار سال از حضور در میادین ورزشی محروم شده‌اند.

آرزو خورشیدی از دوومیدانی نابینایان نیز توبیخ کتبی شده است.

روحانی: سانتریفیوژهای ” آی آر ۹ ” در مرحله آزمایش قرار دارند

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفت برخی کشورها فکر نمی‌کردند که اگر ایران در دریا با فشار نظامی مواجه شود، بتواند پاسخ دهد.

او که در مالزی در جمع ایرانیان این کشور سخن می‌گفت ‌افزود: «ما با تخلف کشتی آنها در خلیج فارس برخورد کردیم و زمانی که پهپاد پیشرفته آنها به حریم ایران تجاوز کرد، با موشک ساخت ایران و سیستم پدافندی خودمان آن پهپاد را در ارتفاع ۵۵ هزار پایی سرنگون نمودیم.»

اشاره حسن روحانی به توقیف یک نفتکش با پرچم بریتانیا در دریای هرمز توسط نیروی دریایی سپاه و همچنین سرنگون کردن یک پهپاد آمریکایی در خلیج فارس است.

او همچنین در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «امروز سانتریفیوژهای جدید  “آی آر ۶” ما کار می‌کنند و  سانتریفیوژهای “آی آر ۹” هم در مرحله آزمایش قرار دارند.»

دو کولبر کشته شدند و یک کولبر نوجوان مفقود

محمدباقر محمدی، رییس هلال احمر استان کردستان از کشته شدن دو کولبر و مفقود شدن یک نوجوان ۱۴ ساله خبر داد.

او روز چهارشنبه ۲۷ آذر به خبرگزاری ایسنا گفت: «در مسیر گردنه “ته ته” اورامان، سه نفر از کولبران گرفتار سقوط بهمن شده که دو نفر از آن ها جان خود را از دست داده و یک نوجوان ۱۴ ساله نیز مفقود شده است.»

به گفته محمدی یک نفر از افراد حادثه‌دیده، هنگام جابه جایی و انتقال به پایین جان خود را از دست داد و یک نفر دیگر هم در بیمارستان درگذشت. جستجوی برای نوجوان مفقود شده ادامه دارد.

افزایش خرید ملک توسط ایرانی‌ها ‌در ترکیه

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، خرید خانه توسط شهروندان خارجی در یک سال منتهی به نوامبر ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۵۵ درصد افزایش یافته است.

خرید ملک توسط شهروندان ایرانی در ماه نوامبر افزایش چشمگیری داشته و آن‌ها در جایگاه دوم مشتریان خانه در این کشور قرار دارند.

شهروندان عراق با خرید ۵۷۵ ملک در جایگاه اول خریداران خارجی قرار گرفته‌اند. ایرانی‌ها با ۵۰۰ و روس‌ها با ۳۰۰ واحد در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

شهروندان افغانستان و عربستان سعودی در رتبه‌های چهارم و پنجم خریداران ملک در ترکیه هستند.

این در حالی است که درشش ماه اول سال میلادی جاری ایرانی‌ها در میان چهار کشور خریدار ملک در ترکیه دیده نمی‌شوند.

بر اساس آمار منتشره از ماه نوامبر، استانبول محبوب‌ترین مقصد خریداران است و بیش از ۴۷ درصد کل املاک توسط افراد خارجی در این شهر خریداری شده است. پس از استانبول، آنتالیا و آنکارا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *