خانه / سیاسی / ایا نفتکش جمهوری اسلامی مورد حمله قرار گرفته بود؟

ایا نفتکش جمهوری اسلامی مورد حمله قرار گرفته بود؟

یورونیوز – طبق گفته مقام‌های ایران، انفجاری در یک نفتکش ایرانی در آب های دریای سرخ و در منطقه ای واقع در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی، صبح جمعه، ۱۹ مهر رخ داده است.

روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ملی نفتکش ایران در گفتگو با خبرنگار یورونیوز تایید کرد که انفجار احتمالا بر اثر اصابت موشک روی داده است. این درحالیست که برخی دیگر از رسانه های ایران پیش از این به نقل از کارشناسان فنی مستقر بر روی نفتکش احتمال اقدام «تروریستی» را منتفی ندانسته بودند.

ایرنا نیز پیش از این در گزارشی به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرده بود که انفجارها احتمالا ناشی از شلیک دو موشک بوده که در ساعت‌های ۵ و ۵:۲۰ صبح به شناور نفتی ایران اصابت کرده است.

طبق گزارش های منتشر شده انفجارها آسیب جدی به دو مخزن اصلی نفتکش وارد کرده و سبب نشت نفت به دریای سرخ شده اند اما چند ساعت پس از این انفجار، طبق نوشته رسانه‌های ایران نشت نفت به حداقل رسیده است و وضعیت کلی نفتکش در حال کنترل است.

شناوری که در دریای سرخ دچار حادثه شده به شرکت ملی نفتکش ایران تعلق داشته و نامش سابیتی SABITY عنوان شده است. بر اساس آخرین گزارش ها هیچ‌یک از خدمه نفتکش در این حادثه آسیب ندیده و تمامی سرنشینان در سلامت کامل به سر می برند.

نخستین عکس‌ها از عرشه سابیتی حکایت از آرام بودن شرایط دارد، گرچه عکس‌ها محل جغرافیایی کشتی را مشخص نمی‌کنند:

رادیو پیام اسرائیل هم گزارش داد که منابع آگاه خبری گفته اند که به احتمال زیاد عامل انفجار، ارتش عربستان بوده که در واکنش به حمله نظامی رژیم ایران به تاسیسات نفت آرامکو در شمال شرق آن کشور صورت گرفته باشد.

به گفته این منابع که نخواستند نامش برده شود، حمله موشکی به نفتکش ایرانی که در فاصله شصت کیلومتری از بندر جده در عربستان رخ داد، هشداری به رژیم ایران است که از این پس اقدامات تجاوزکارانه آن علیه عربستان، بی پاسخ نخواهد ماند.

منابع خبری به رادیو پیام اسرائیل گفتند که این حمله موشکی، در واقع آغاز جنگ بین عربستان و حکومت اسلامی ایران است و ممکن است حوادث بیشتری را به دنبال آورد.

واکنش وزارت امور خارجه ایران

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر حمله به نفتکش سابیتی در دریای سرخ، وزارت امور خارجه ایران ضمن تایید این خبر در نخستین واکنش بدون نام بردن از کشوری اعلام کرد که مسئولیت این اقدام بر عهده عواملی ماجراجو در منطقه است.

به گزارش فارس، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در سخنانی تصریح کرد: «بررسی های انجام شده توسط شرکت ملی نفتکش ایران نشان می دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت کش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه «در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفت کش‌های ایران در دریای سرخ صورت گرفته» از بررسی و اعلام جزئیات و عوامل این حادثه در آینده ای نزدیک خبر داد.

آقای موسوی در ادامه با طرح گزارش هایی در باره احتمال آلودگی زیست محیطی ناشی از نشت نفت دراین حادثه گفت: «کلیه مسئولیت های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست محیطی ایجاد شده در منطقه بر عهده عوامل این ماجرا جویی خطرناک است.»

تکذیب حمله موشکی عربستان

به دنبال انتشار خبرهایی در برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه نفتکش سابیتی با شلیک موشک هایی از خاک عربستان هدف قرار گرفته، روابط عمومی شرکت ملی نفتکش ایران این خبر را تکذیب کرد.

در اطلاعیه ای که از سوی روابط عمومی و امور بین المللی شرکت ملی نفتکش منتشر شد، آمده است: «خبر منتشر شده در خصوص اصابت موشک از خاک عربستان به نفتکش ایرانی که به نقل از شرکت ملی نفتکش منتشر شده است تکذیب میشود. اطلاع رسانی های انجام شده توسط شرکت ملی نفتکش ایران تنها مرجع اطلاع رسانی میباشد.»

افزایش دو درصدی بهای نفت پس از حمله به نفتکش

تانکر ترکرز، سایتی که با استفاده از تصاویر ماهواره ای و داده های دریایی مسیر تردد نفتکش ها در جهان را مکان یابی می کند با انتشار توییتی اعلام کرد که نفتکش ایرانی حادثه دیده ایرانی با سرعت معمول در حال بازگشت به خلیج فارس است.

این وب سایت تخصصی با اشاره به خبری مبنی بر افزایش دو درصدی بهای نفت پس از انتشار خبر اصابت دو موشک به تانکر ایرانی تصریح کرد که بر اساس داده های جمع آوری شده هیچگونه دود، آتش و یا نشتی از نفتکش سانحه دیده مشاهده نشده و این تانکر با سرعتی منطقی و معمول به سوی خانه در حال بازگشت است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی با اشاره به تبعات این حادثه بر بازار انرژی تصریح کرد که در پی اعلام خبر حمله به نفتکس سابیتی از سوی رسانه های ایرانی بهای هر بشکه نفت خام به ۶۰ دلار و ۶۵ سنت افزایش پیدا کرد.

واکنش مسکو و چین

روسیه در واکنشی احتیاط آمیز اعلام کرد که برای تعیین مسئول انفجارها در نفتکش ایرانی در دریای سرخ هنوز خیلی زود است. ریا نووستی، خبرگزاری بین‌المللی روسیه با اعلام این مطلب به نقل از وزارت امور خارجه این کشور یادآور شد: «هنوز برای تعیین مسئول اصلی و عامل انفجاری که بر روی نفتکش ایرانی رد دریای سرخ روی داده، خیلی زود است.»

چین نیز بدون اشاره به کشور خاصی طرف های مرتبط با انفجار در نفتکش ایرانی را به خویشتن داری و تعامل دعوت کرده است.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *