خانه / سیاسی / خشم ملت‌ها در چهارگوشۀ جهان

خشم ملت‌ها در چهارگوشۀ جهان

اعتراض‌ها و تظاهرات خیابانی که گاه به خشونت کشیده می‌شود در چند کشور جهان ادامه دارد. برخی معتقدند که همۀ این اعتراض‌ها ناشی از وضعیت اقتصاد جهانی است. دبیرکل سازمان ملل از حکومت‌ها خواسته است که بیشتر به حرف مردم گوش بدهند.

از اوایل ماه اکتبر امسال – مهر ١٣٩٨ – تظاهرات و راه‌پیمایی‌ها در چند کشور شروع شد. از آمریکای جنوبی گرفته تا آفریقا و خاورمیانه، هزاران هزار اهالی شهرهای کوچک و بزرگ برای اعتراض به اوضاع اقتصادی یا سیاسی به خیابان‌ها آمدند…

بولیوی

کشور بولیوی از روز ٢١ اکتبر/٢٩ مهر دچار بحران است. در این کشور، محرک اولیۀ ناآرامی‌ها انتخابات ریاست جمهوری بود. معترضان می‌گویند که اقای اِوو مورالس نباید دوباره رئیس جمهوری شود.

شیلی

در شیلی اعتراضها از روز ١٨ اکتبر شروع شد. افزایش بهای بلیط مترو در پایتخت، به نخستین اعتراضات دامن زد. تاکنون دست کم ١٨ نفر در ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

لبنان

وقایع لبنان از ١٧ اکتبر آغاز شد. در این کشور، بستن عوارض جدید به مکالماتی که از طریق “واتس‌آپ” انجام می‌گیرد، باعث شد که مردم به خیابان بریزند. دولت سعد حریری بلافاصله عوارض تازه را لغو کرد، اما دیگر دیر شده بود. خشم و نارضایتی دیرینۀ لبنانی‌ها – بخصوص از زمانی که به ناچار پذیرای پناهجویان سوری شده‌اند – ناگهان سرریز کرد.

گینه

در این کشور آفریقایی، ادعای آلفا کُنده، رئیس جمهوری ٨١ ساله، برای یک دورۀ مجدد ریاست جمهوری مردم را عاصی کرد. تظاهرات در گینه از روز ٧ اکتبر شروع شد.

اکوادور

به نظر می‌رسد که خشم مردم اکوادور از روز ١٣ اکتبر به بعد، تقریباً آرام شده باشد. آنان از روز اول اکتبر برای اعتراض به افزایش بهای سوخت به خیابان آمدند. بعد از کشته شدن ٨ نفر و زخمی شدن بیش از هزار نفر، دولت از افزایش قیمت صرف نظر کرد…

عراق

دور تازه تظاهرات عراق از اول اکتبر شروع شد و همچنان ادامه دارد. نخستین اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی، علیه بیکاری شکل گرفت و سپس به خیابان کشیده شد. دولت عادل عبدالمهدی  قول برخی اقدامات اقتصادی و اجتماعی را داده است، اما وضعیت هنوز بحرانی است. فقط در تظاهرات روز جمعه ٢۵ اکتبر، بیش از چهل نفر کشته شدند…

از هنگ کنگ تا جلیقه زردهای فرانسه

گذشته از کشورهای یادشده، تظاهرات متناوب در هنگ کنگ ادامه دارد. در الجزایر نیز، اعتراضاتی که در واکنش به ریاست جمهوری مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه آغاز شد، هنوز پایان نیافته است. اگرچه بوتفلیقه از ادعای خود دست کشید اما اعتراضات سیاسی ادامه دارد.

علاوه بر این، طی دو روز اخیر – ٢۵ و ٢۶ اکتبر – دست کم ۶٧ نفر در اتیوپی کشته شدند. پنج تن از کشته‌‍‌شدگان به نیروهای پلیس تعلق داشتند. در این کشور، اعتراضات از زمانی شروع شد که یک فعال سیاسی مشهور به نام جوار محمد اعلام کرد که عملاً در حصر خانگی است و منزلش در محاصره پلیس قرار دارد. این خبر، طرفداران وی را به خیابان ریخت و باعث درگیری آنان با پلیس شد.

واکنش سازمان ملل: به حرف مردم گوش دهید

در واکنش به این اعتراضات و تظاهرات جهانی، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای از رهبران سیاسی خواست که به مسائل واقعی مردم گوش بدهند. گوترش هشدار داده است که اعتماد مردم به حکومت‌ها روزبه‌روز کمتر می‌شود.

برخی ناظران سیاسی معتقدند که ریشۀ این بحران‌ها را باید در وضعیت اقتصاد جهانی جستجو کرد. آنان می‌گویند که نشانه‌های نارضایتی و خشم عمیق لایه‌های فرودست از ماه‌ها قبل قابل ملاحظه بوده است. برخی از تحلیلگران اروپایی تظاهرات طولانی جلیقه زردهای فرانسه را یکی از نخستین نشانه‌های بروز یک بحرانی جهانی می‌دانند. آنان معتقدند که انتشار گستردۀ تصاویر و خبرهای مربوط به جنبش جلیقه زردها  به نوبۀ خود محرکی برای  تظاهرات در کشورهای دیگر بوده است.تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *