خانه / سیاسی / رئیس جمهور المان و “تغییر رویکرد این کشور در قبال جمهوری اسلامی”!

رئیس جمهور المان و “تغییر رویکرد این کشور در قبال جمهوری اسلامی”!

خبرگزاری آلمان (dpa) روز شنبه ۱۹ بهمن (هشتم فوریه) با انتشار گزارشی از برلین خبر عدم ارسال پیام تبریک از سوی فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان به مناسبت سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی را منتشر کرده است.

این خبر پیش از آن در روزنامه آلمانی‌زبان “ولت‌ام زونتاگ” منتشر شده بود. سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آلمان در توضیح این سیاست گفته است:

«با توجه به تحولات ماه‌های اخیر در ایران، در سال جاری پیام تبریکی از سوی رئیس‌جمهوری آلمان ارسال نمی‌شود.»

توضیحات بیشتری پیرامون تغییر رویکرد آلمان در سال جاری نسبت به ارسال پیام تبریک به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی رسانه‌ای نشده است. با این‌حال آلمان با عدم ارسال پیام تبریک به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال جاری سنت‌شکنی کرده است. افزون بر آن، خودداری از ارسال پیام تبریک از سوی رئیس‌جمهوری آلمان حامل یک پیام سیاسی بوده و به‌مثابه تغییر رویکرد این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران تفسیر شده است.

سرکوب خشن اعتراضات

در گزارش خبرگزاری آلمان در ارتباط با خودداری اشتاین‌مایراز ارسال پیام تبریک به مناسبت ۲۲ بهمن، به سرکوب خشن معترضان در ایران اشاره شده است.

روزنامه “ولت ام زونتاگ” نیز به سرکوب اخیر اعتراضات در ایران پرداخته است. این روزنامه کشتن ۱۵۰۰ نفر و دستگیری بیش از ۷۰۰۰ نفر در جریان سرکوب اعتراضات آبان‌ماه را یکی از دلایل عدم ارسال پیام تبریک از سوی رئیس جمهوری آلمان ارزیابی کرده است.

در سال گذشته، پیام تبریک فرانک والتر اشتاین‌مایر به حسن روحانی به مناسبت ۲۲ بهمن با انتقادهای شدیدی روبه‌رو شده بود. رئیس جمهوری آلمان، پیام سال گذشته خود را به نام مردم آلمان خطاب به روحانی نوشته بود و اعلام کرده بود که این کشور همه تلاش خود را برای اجرای برجام به کار خواهد بست.

یوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان در آلمان در آن هنگام از ارسال پیام اشتاین‌مایر به شدت انتقاد کرده بود. مدیر دیده‌بان حقوق بشر نیز از جمله کسانی بود که از ارسال پیام تبریک از سوی رئیس‌جمهوری آلمان انتقاد کرده بود.

بسیاری از شهروندان ایرانی ساکن آلمان نیز ناخشنودی خود را از این اقدام دولت این کشور ابراز کرده بودند. این در حالی است که تصمیم دفتر ریاست جمهوری آلمان مبنی بر عدم ارسال پیام تبریک در سال جاری با استقبال ایرانی‌ها روبه‌رو شده است.

بیژن جیرسرایی، سخنگوی سیاست خارجی حزب دموکرات آزاد آلمان این تصمیم اشتاین‌مایر را “هوشمندانه” خوانده و نسبت به آن ابراز رضایت و خشنودی کرده است.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *