خانه / سیاسی / سوءقصد به جان فعال سیاسى کُرد و خواهرزاده دکتر قاسملو در هلند

سوءقصد به جان فعال سیاسى کُرد و خواهرزاده دکتر قاسملو در هلند

منابع امنیتی هلند جمعه ۱۹ ژوئن از سوءقصد بر یک فعال سیاسی کُرد در شهر لوردان این کشور خبر دادند.

به نقل از روزنامە تلگراف هلندی، صادق زرزا فعال سیاسی کُرد در هلند روز جمعه ۱۹ ژوئن ساعت ۱۵:۲۶ در مقابل ایستگاه مرکز قطار شهر لوردان، با ده ضربه چاقو مورد حملە ضارب ۳۸ سالە قرار گرفت.

بعد از این حمله پلیس و نیروهای امدادی صادق زرزا را به بیمارستان انتقال دادەاند. طبق آخرین خبر بە یک چشم آقای زرزا آسیب جدی وارد شده است. براساس این گزارش، تحقیقات پلیس ادامە دارد و هنوز خانوادە و پلیس توضیحی در مورد این ترور اعلام نکردەاند.زرزا ۶۴ ساله، اهل اشنویە، از بیماری ام اس رنج می‌برد. او خواهرزادە دکتر عبدالرحمان قاسملو و از مسئولین حزب دمکرات کوردستان ایران در هلند است. خانوادە او می‌گویند ترور سیاسی است و باید زوایای کامل این جنایت مشخص شود.

ضارب فعال کُرد در هلند کیست؟

پس از ترور نافرجام «صادق زرزا» فعال سیاسی کُرد در شهر لوردان هلند، اسم و مشخصات فرد ضارب توسط منابع خبری «العربیه فارسی» افشاء شد.

زرزا روز جمعه ۱۹ ژوئن ساعت ۱۵:۲۶ به وقت محلی در مقابل ایستگاه مرکز قطار شهر لوردان، با ده ضربه چاقو مورد حملە فردی ۳۸ سالە قرار گرفت.

به گزارش منابع خبری «العربیه فارسی» فرد ضارب شخصی به اسم «رحمان پردآبادی» اهل روستای کُردنشین «گورگاوی» نزدیک شهر «اشنویە» از توابع آذربایجان غربی است.

طبق این گزارش خانوادە صادق زرزا تاکید کردند که «پدر ضارب از ایران با صادق تماس گرفتە کە پسرم بە راهنمایی تو احتیاج دارد و زمانی که زرزا هم تلفنی محلی را برای دیدار تعیین می‌کند؛ بە محض رسیدن قبل از پایین آمدن از ماشین مورد سوءقصد قرار می‌گیرد.»

دکتر «طاهر زرزا» برادر صادق در مصاحبەای با جراید هلندی اعلام کرد «برادرش از ناحیە سر، چشم و معدە آسیب جدی دیدە است.»

او این سوءقصد را کاملا «سیاسی و طراحی شدە از طرف نظام ایران» می‌داند.

گفتنی است این چندمین بار است کە صادق زرزا مورد سوءقصد قرار می‌گیرد.

زرزا ۶۴ ساله، اهل اشنویە، از بیماری «ام اس» رنج می‌برد. او خواهرزادە دکتر عبدالرحمان قاسملو و از مسئولین حزب دمکرات کردستان ایران در هلند است. خانوادە او می‌گویند ترور سیاسی است و باید زوایای کامل این «جنایت» مشخص شود.

سابقه ترور رهبران کُرد

عبدالرحمن قاسملو رهبر پیشین حزب دموکرات کردستان ایران در ۱۳ ژولای ۱۹۸۹ برابر با ۲۲ تیر ۱۳۶۸ در وین ترور شد.

منابع جمهوری اسلامی می‌گویند که او توسط «گروهی ناشناس» کشته شد اما حزب دموکرات کردستان ایران تأکید دارد که این رهبر برجسته کُرد ایرانی در حالی که برای رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای مساله کرد با تنی چند از نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران در وین بر سر میز گفت‌وگو نشته بود به همراه عبدالله قادری آذر به دست نمایندگان دولت ایران به قتل رسید.

دیگر رهبر کُرد و جانشین دکتر قاسملو، صادق شرفکندی هم روز پنج‌شنبه ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲ برابر با ۲۶ شهریور ۱۳۷۱ در رستوران میکونوس در شهر برلین به همراه تنی چند از سران حزب دموکرات کردستان ایران کشته شد.

این حزب «عوامل یا مأموران جمهوری اسلامی ایران» را مسئول عملیات ترور می‌داند، ولی دولت ایران همواره این مسئله را تکذیب کرده ‌است.

در دادگاهی که در شهر برلین برای بررسی این واقعه تشکیل شد، مأمورین جمهوری اسلامی ایران در مظان اتهام قرار گرفتند و در پی شهادت یک مامور سابق وزارت اطلاعات که از دستگاه امنیتی ایران بریده بود مشخصا سیدعلی خامنه‌ای رهبر ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهوری وقت و علی فلاحیان وزیر اطلاعات سابق به دادگاه فراخوانده شدند.

شاهد در این دادگاه اظهار داشت که «تمامی ترورهای خارجی در نتیجه تصمیم یک کمیته پنهان ترور؛ متشکل از رهبر، رئیس‌جمهوری، وزیر اطلاعات و وزیر امور خارجه صورت می‌گیرد.»

به دنبال شهادت این شاهد، مقامات قضایی آلمان سران وقت جمهوری اسلامی و در صدر آن‌ها سید علی خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی را عاملان اصلی این ترور معرفی کردند.

ترور دیگر مخالفان رژیم ایران در هلند و اروپا

این نخستین باری نیست که مخالفان رژیم تهران در کشور هلند در معرض سوءقصد وترور قرار می‌گیرند.

در سال ۲۰۱۸ دو دیپلمات ایرانی به اتهام دست داشتن در ترور دو مخالف جمهوری اسلامى ایران، توسط مقامات هلند اخراج شدند.

یکی از ترورشدگان محمدرضا صمدی کلاهی، از نزدیکان به سازمان مجاهدین خلق ایران بود که در شهر آلمیره نزدیکی آمستردام در سال ۲۰۱۵ کشته شد، و دومین مخالف رژیم ایران یکی از رهبران سیاسی عرب اهوازی و از رهبران «جنبش مبارزه عربی برای آزدای الاحواز» به نام «احمد نیسی» است که در نوامبر سال ۲۰۱۷ در مقابل خانه خود در شهر لاهه هلند به ضرب گلوله ترور شد.

منبع: دبی_العربیه.نت فارسیتلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *