خانه / سیاسی / مهمترین گزارشات خبری

مهمترین گزارشات خبری

آخرین آمار کودک همسری در ایران: بیش از ۱۴۶ هزار ازدواج در سال ۹۷

براساس آمار سازمان ثبت احوال در سال ۹۷، ۳۲۴ مورد ازدواج‌های کمتر از ۱۵ سال در پسران و ۱۳ هزار و ۵۴ ازدواج در دختران کمتر از ۱۳ سال به ثبت رسیده است. همچنین ۱۳۳ هزار و ۸۶ ازدواج در دختران ۱۴ تا ۱۸ ساله به ثبت رسیده است. اما نکته مهم دیگر آمار ۱۱ هزار و ۵۳۵ طلاق در سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی است که دامان کودک همسران را گرفته است.

یک مددکار اجتماعی در رابطه با کودک همسری می‌گوید: براساس نظر متخصصان زنان، بارداری برای دختران زیر ۱۸ سال به‌ شدت آسیب‌ زننده است و می‌تواند برای مادران خردسال آسیب‌های جدی و حتی مرگ را به‌ دنبال داشته باشد. این دختران هم از نظر جسمی آسیب می‌بینند و هم از نظر روانی و عاطفی؛ ضمن اینکه از آموزش و تحصیل محروم می‌شوند و نمی‌توانند فرزندان خوبی برای جامعه تربیت کنند.

پمپئو به بازماندگان سقوط هواپیما تسلیت گفت

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا به بازماندگان سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: «وزارت خارجه ایالات متحده مراتب تسلیت عمیق خود را به خانواده و دوستان ۱۷۶ مسافر و خدمه‌ای که در سانحه پرواز پی‌اس ۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین جان باخته‌اند، اعلام می‌دارد.»

پمپئو همچنین اعلام کرده است، کشورش آماده کمک‌های احتمالی مورد نیاز به اوکراین است.

آنتونیو گوترش،  دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به بستگان قربانیان سقوط مرگبار هواپیمای مسافربری اوکراین در جنوب غرب تهران تسلیت گفت. به گفته “آسوشیتدپرس”، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده از این حادثه “عمیقا ناراحت” است. بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین صبح امروز (چهارشنبه) در نزدیکی فرودگاه امام خمینی سقوط کرد، و ۱۶۷ نفر مسافر و خدمه آن کشته شدند.

“پدر پویا بختیاری هنوز زندانی است”

به گفته یکی از بستگان پویا بختیاری، پدر پویا هنوز پشت میله‌های زندان است. منوچهر بختیاری که پس از کشته شدن فرزندش در اعتراض‌های آبان‌ماه، از مردم خواسته بود در مراسم سوگواری او شرکت کنند، بازداشت شد.

بهمن صادقی نو از بستگان پویا بختیاری می‌گوید پدر و عموی پویا “به گروگان” گرفته شده‌ا‌‌‌ند. او به دویچه‌وله گفت: «مادر و خواهر پویا و عمه او یکشنبه (۱۵ دی‌ماه) از زندان آزاد شدند. اما به همه آنها گوشزد کردند که حق ارتباط و مصاحبه با رسانه‌ها را ندارند. پدر پویا، منوچهر بختیاری و یکی از برادران آقای بختیاری هنوز زندانی هستند و در واقع گروگان گرفته شدند.»

بهمن صادقی نو به دویچه‌وله گفت: «وزارت اطلاعات به آنها گفته بود که حق برگزاری چنین مراسمی را ندارید چون ما نمی‌توانیم امنیت آن را تأمین کنیم. روز پنجم دی‌ماه هم دیدید که با هلیکوپتر و ماشین آب‌پاش در محل خاکسپاری پویا حاضر شدند و نیروهای سرکوب خود در کل کشور به خیابا‌ن‌ها آوردند و نگذاشتند، مردم عزارداری کنند.»

سه آلمانی و ۶۳ کانادایی در میان جانباختگان هواپیمای سقوط‌کرده اوکراین

وادیم وریستایکو، وزیر امور خارجه اوکراین چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه اعلام کرد ۸۲ ایرانی، ۶۳ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۰ سوئدی، چهار افغان، سه شهروند آلمانی و سه شهروند بریتانیایی در میان کشته‌شدگان بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که صبح امروز در نزدیکی فرودگاه امام خمینی سقوط کرد، حضور داشته‌اند.

وزارت امور خارجه آلمان در پاسخ به پرسش خبرگزاری این کشور اعلام کرد: «سفارت ما در تهران به شدت در تلاش برای روشن کردن وضعیت است.» هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه از فرودگاه امام خمینی تهران به مقصد کی‌یف به پرواز در آمد و پس از شش دقیقه دچار نقص فنی شده و در صباشهر، بین پرند و شهریار (جنوب غربی تهران) سقوط کرد. علت دقیق حادثه هنوز مشخص نیست.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *