خانه / سیاسی / چهلم قربانیان هواپیمای سرنگون کرده جمهوری اسلامی و اعتراضات دانشجویی!

چهلم قربانیان هواپیمای سرنگون کرده جمهوری اسلامی و اعتراضات دانشجویی!

صدها نفر از دانشجویان «دانشگاه امیرکبیر» در تهران هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراین با شلیک موشک سپاه پاسداران، در اعتراض به حوادث ماه‌های اخیر و وضعیت فعلی کشور دست به تجمع زدند.

بر اساس تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه صدها نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر طی تجمع خود در انتقاد به عدم پاسخگویی مسئولان درباره وضعیت فعلی کشور و همچنین برگزاری انتخابات شعارهایی سر دادند.

در ویدئوهایی که کانال تلگرامی «دانشجویان متحد» منتشر کرده، دانشجویان در پردیس این دانشگاه در انتقاد به فقر و وضعیت فعلی کشور شعار می‌دهند.

از جمله شعارهای دانشجویان معترض «مردم درگیر فقرند؛ اینا به فکر رای‌اند» بوده است.

این دانشجویان همچنین در ارتباط با اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه شعار «۱۵۰۰ نفر؛ کشته آبان ما» را فریاد زدند.

«امنیت پوشالی؛ جمهوری توخالی»،‌ «بترسید بترسید؛ ما همه با هم هستیم»، «دانشجوی با غیرت؛ حمایت حمایت»،‌ «آبان، دی و خرداد؛ یاران خون و بی‌داد» و… از جمله دیگر شعارهای اعتراضی دانشجویان در این تجمع است.

در تصاویر منتشر شده همچنین پلاکاردهایی با شعار «میزان رنج ملت است» و «متحد متحد؛ مقاومت می‌کنیم» دیده می‌شود. شعارهایی نیز در ارتباط با کشتار معترضان آبان‌ماه در ماهشهر خوزستان از سوی این دانشجویان مطرح شد.

دانشجویان «دانشگاه امیرکبیر» برای آزادی زندانیان سیاسی از جمله نرگس محمدی پلاکاردهایی حمل کردند.

در بیانیه‌ پایانی این تجمع دانشجویان اظهار کرده‌اند: «ملت ایران! امروز که در این بزنگاه تاریخی ایستاده‌ایم، به زنده‌ترینمان حبس و حصر تحمیل کرده‌اند.»

این بیانیه ضمن اشاره به «کنش جمعی» به عنوان تنها راه رهایی از وضعیت فعلی اشاره کرده است که «نهادهای انتخاباتی که قرار بود بنا به نظر جمهور مردم ایجاد شوند، اما بیش از هر زمان دیگری انتصابی هستند، هیچ‌گونه امکان رهایی در درون خود ندارند.»

هم‌زمان با تجمع روز یکشنبه، فراخوانی با عنوان «غلط کردید خطا کردید» در رسانه‌های اجتماعی هم‌رسان شده است که از دانشجویان می‌خواهد به مناسبت چهلمین روز درگذشت قربانیان سرنگونی این هواپیما در روز دوشنبه نیز دست به تجمع و اعتراض بزنند.

طی هفته‌های گذشته تعدادی از دانشجویان بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های ماه‌های گذشته با صدور احکام حبس مواجه شده‌اند.

پیشتر در دی‌ماه و در پی تایید رسمی حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین صدها نفر از مردم نخستین تجمع‌های اعتراضی خود را از مقابل دانشگاه امیرکبیر آغاز کرده بودند.تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *