خانه / سیاسی / انتخاب ترجیحی کردها میان “نسل کشی” و یا توافق با اسد!

انتخاب ترجیحی کردها میان “نسل کشی” و یا توافق با اسد!

در شرایطی که آمریکا خبر از خروج هزار سرباز دیگر از شمال سوریه داده است، کردها و دولت سوریه بر سر دفاع مشترک توافق کردند. ادامه حملات ترکیه در شمال سوریه می‌تواند منجر به آوارگی بیش از ۱۳۰ هزار نفر گردد.

کردهای سوریه با دولت بشار اسد بر سر مقابله با تهاجم ارتش ترکیه به مناطق شمالی سوریه به توافق رسیدند. توافق بین نیروهای دموکراتیک سوریه و دولت این کشور غروب یکشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) کسب شده است. این در حالی است که آمریکا همزمان با این توافق خبر از خروج نیروهای نظامی خود از شمال سوریه داده است.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۱۴ اکتبر با انتشار گزارشی از قامشلی خبر از توافق بین نیروهای دموکراتیک سوریه و دولت بشار اسد داده است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز غروب یکشنبه ۱۳ اکتبر اعلام کرده بود که این کشور هزار سرباز آمریکایی دیگر مستقر در شمال سوریه را از این منطقه عقب خواهد راند. آمریکا علت خروج سربازان خود از این منطقه را شدت گرفتن رویارویی بین نیروهای کرد سوریه و ارتش ترکیه اعلام کرده است.

خبرگزاری رسمی دولت سوریه ‌‌”سانا‌‌” اعلام کرده است که در پی توافق بین دولت اسد و شبه‌نظامیان کرد، واحدهای ارتش این کشور در مناطق شمالی سوریه مستقر خواهند شد. اعزام این نیرو به مناطق مرزی بین سوریه و ترکیه، حمایت و پشتیبانی از کردها در برابر تهاجم دولت ترکیه اعلام شده است.

مظلوم عبدی، رهبر نیروهای دموکراتیک سوریه در مقاله‌ای که برای نشریه “فارین پالیسی” نوشته، گفته است: «اگر قرار به انتخاب بین نسل‌کشی و توافق با دولت اسد باشد، قطعا ما دفاع از جان مردم را برمی‌گزینیم.»

هشدار درباره یک بحران انسانی

شبه‌نظامیان کرد و قدرت‌های بین‌المللی نسبت به وقوع یک بحران انسانی فراگیر هشدار داده‌اند. بحرانی که در همان نخستین روزهای پس از آغاز عملیات تهاجمی ترکیه منجر به فرار ده‌ها هزار نفر از خانه و کاشانه‌شان شده است. سازمان ملل متحد احتمال آوارگی بیش از ۱۳۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه را منتفی نمی‌داند.

افزون بر آن، شبه‌نظامیان کرد هشدار داده‌اند که درگیر شدن با نیروهای نظامی ترکیه منجر به تقویت مجدد نیروهای داعش در منطقه خواهد شد. نیروهای دموکراتیک سوریه از احتمال فرار اسیران داعشی از زندا‌ن‌ها سخن گفته‌اند.

دونالد ترامپ روز یکشنبه با انتشار یک پست توییتری از کردها و همچنین از نیروهای وابسته به ارتش ترکیه خواسته است مانع از فرار اسیران داعش از کمپ‌ها و زندان‌های این کشور شوند.

این در حالی است که خبرگزاری‌ها از فرار حدود ۷۸۵ اسیر داعشی از  کمپ عین عیسی در سوریه خبر داده‌اند.

این در حالی است که آمریکا اقدام به خروج نیروهای خود از شمال سوریه نموده و زمینه را برای تهاجم ترکیه به این منطقه فراهم کرده است.

عملیات نظامی ترکیه بنا بر اظهارات رجب طیب اردوغان منطقه‌ای به عمق ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر و به درازای ۴۴۰ کیلومتر را در برمی‌گیرد.

گفته می‌شود که از زمان شروع عملیات نظامی ترکیه در روز چهارشنبه نهم اکتبر به این سو، دست‌کم ۱۰۴ رزمنده کرد وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شده‌اند. آمار دقیقی از تعداد قربانیان غیرنظامی در دست نیست.

مخالفت بین‌المللی با تهاجم ترکیه

شماری از کشورهای اروپایی خواستار پایان بدون درنگ تهاجم ترکیه به سوریه شده‌اند. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در همراهی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ظرف روزهای گذشته تماس‌هایی تلفنی با دونالد ترامپ و همچنین با اردوغان داشته‌است.

رهبران دو کشور آلمان و فرانسه نه تنها فروش تسلیحات به ترکیه را محدود کرد‌ه‌اند، بلکه گفته‌اند که در تماس‌های خود با رهبران ترکیه و آمریکا با صراحت تمام از سیاست خود در قبال بحران سوریه سخن گفته و خواستار پایان دادن به عملیات نظامی ترکیه در سوریه شده‌اند.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا نیز اعلام کرده است که از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد خواست به فروش جنگ‌افزار به ترکیه پایان دهند.

 تلگرام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *